Seiko SRPB41J1 Presage mechanické hodinky s automatickým nátahem

Anna Sedláková

Recenze: Garmin Fenix 2 – multifunkční outdoorové hodinky

Recenze: Garmin Fenix 2 – multifunkční outdoorové hodinky

Máte rádi hi-tech elektroniku a věnujete se venkovním sportům? Já tedy rozhodně ano a hodinky Fenix 2 Performer od známého výrobce GPS zařízení byla opravdu radost testovat. Po krátkém seznámení jsem je vzal na armádní kurz základní přípravy do Vyškova, kterému se také přezdívá „Peklo“. Hodinky jsem z ruky nesundal, měřil jsem, co se dalo, a mám pro Vás obsáhlou recenzi nabitou zkušenostmi z terénu.

Tato věcička vás v mnoha ohledech překvapí. V první řadě škálou funkcí, které hodinky zastanou. Kromě standardních věcí jako čas, stopky nebo budík, což zvládnou skoro všechny digitální hodinky, tu najdete značně pokročilé funkce. Největším chytákem je zabudovaná GPS, díky které můžete hodinky používat u všech outdoorových sportů. Ať už běháte, chodíte po horách, lyžujete nebo jezdíte na kole, rozsáhlé statistiky vašich výkonů bezpochyby oceníte.

V recenzi si řekneme i o dalším využití hodinek při rybaření nebo jiných méně tradičních činnostech. A kromě toho, že Vám hodinky řeknou kudy, jak daleko a jak rychle jste běželi, se můžete díky zabudovanému gyroskopu dozvědět i velice detailní informace o Počtu kroků za minutu nebo Vertikální oscilaci.

Jako plnohodnotný sporttester podporují hodinky připojení dalších doplňků přes ANT+, takže si budete moci prohlédnout i vývoj své tepové frekvence během výkonu. Toto vše je v hrubém základu doplněno o další chytré funkce, kdy Vám hodinky poradí, jak dlouho máte odpočívat, zda máte zpomalit nebo přidat, informace o východu / západu slunce a hromady dalšího.

To vše je zabaleno v kompaktním a extrémně odolném těle, které snese i opravdu hrubé zacházení.

Pro koho jsou tedy tyto hodinky určeny? Primárně cílí na ultramaratonisty, triatlonisty a další nadšence, kteří potřebují mít detailní přehled o svých výkonech a na základě získaných dat pracují na své formě. Každopádně ale doporučuji hodinky všem, kdo aktivně sportují a mají chuť se zlepšovat. Tím, že si svůj výkon změříte, můžete zhodnotit svou současnou formu a podle toho přizpůsobit trénink.

Pokud chodíte běhat se smartphonem, kde Vám běží Endomondo, Strava nebo jiný tracker, můžete ho hodinkami plně nahradit a to včetně všech VIP funkcí, které jsou v telefonu zpoplatněné (1000-2000Kč za rok) a plně využít široký servis, který Vám Garmin k hodinkám poskytuje.

Sbaleno na cesty

Tělo hodinek už na první pohled působí velice odolně. Robustní konstrukce s jednoduchým designem v černé barvě vzbuzuje respekt už z dálky. S váhou kolem 86g a výškou budíku 17mm nejde o nejmenší hodinky na světě a ačkoli se s nimi nenasoukám do užších košilí, tak jsem si na ně velice rychle zvykl a nijak výrazně mi nepřekážely. Vodotěsnost do 50m je samozřejmostí.

Tělo je z černého odolného kovu, který snese hrubé zacházení. Případné odřeniny nejsou vidět, jelikož zde není klasická povrchová úprava (barva), která by se odlupovala.

Budík je řešen zajímavě, jelikož je zvykem, že anténa pro GPSku se ukládá do částí, které se napojují na řemínky a vytváří tak „oblouk“, který nemusí úplně všem přesně sednout na ruku. U Fenix 2 je anténa uložena pouze uvnitř, což zvyšuje kompaktnost hodinek a také zaručuje jejich pohodlné nošení.

Tlačítka jsou přiměřeně velká, mají zdrsněný povrch a spolehlivý chod. Jdou snadno zmáčknout, ale aby se například hodinky opravdu rozsvítily, je potřeba tlačítko stisknout soustředěně. Je tak zabráněno tomu, že by se při sebemenším kontaktu (například s oděvem) na hodinkách pokaždé něco pouštělo a překlikávalo. U každého tlačítka je popisek s funkcí, takže se snadno zorientujete.

Řemínky jsou z odolné gumy, která pohodlně drží na ruce a není na ní patrné žádné větší opotřebení. Malé dírky v řemínku napomáhají tomu, že se Vám nebude ani příliš potit ruka. Řemínky jsou uchyceny pevnými šrouby, které jsou mnohem pevnější než klasické „osičky“ a tak opravdu nemusíte hodinky šetřit. Plazil jsem se s nimi bahnem, sněhem, kopal zákopy, brodil potoky a řemínky stále pevně drží, bez potřeby jakéhokoliv dotahování šroubů.

V sadě toho dostane ještě spoustu navíc. Náhradní šrouby, měřič srdečního tepu, nylonový řemínek, datový kabel a nabíječku s výměnnou koncovkou pro naše a UK sítě. Samotná koncovka se nacvakává do adaptéru, takže se nebojte při cestách zbytečné váhy navíc.

Pás na měření srdečního tepu se skládá ze dvou částí, které se do sebe jednoduše zacvaknou. Je doporučeno po 7 použitích textilní popruh vyprat. Pás mi přes hrudník nijak nepřekážel a při běhu jsem o něm skoro nevěděl. Srdeční tep je měřen bez problémů a čidlo se s hodinkami dokáže bleskově spojit.

Co se týče výdrže baterie, tak tady jsem se nedostal k exaktním číslům. Mohu citovat marketingové materiály a napsat, že to má být 16-50h v plném provozu podle intenzity ukládání GPS údajů. Já mám uživatelsky ověřeno, že s 10-14h tréninku Vám komfortně vydrží jeden týden.

Dobíjení je potom trochu alchymie, jelikož se celkem rychle dostanete na vysoké procento nabití, ale baterie o to rychleji odpadává. Nechával jsem vždy nabíjet přes celou noc, což přinášelo lepší výsledky než vypojení přesně ve chvíli dosažení 100%.

Pozn. redakce: Testovali jsme hodinky Garmin Fenix 2 celkem cca 3 měsíce. Během této doby došlo 2x k tomu, že se hodinky vypnuly a nešly zapnout. Po tom, co jsem je připojil do nabíječky, se obvykle rozešly a baterie ukazovala 5-12%, ačkoli byly hodinky před vypnutím nabité na více než 50%. Neumím posoudit, zda tyto výpadky byly testovaným kusem, který jsme od výrobce k testům dostali, nebo jde o běžnou záležitost.

Na úvodní obrazovce si nastavíte, jaký formát času chcete zobrazovat, grafiku sekundové ručičky, dodatečné informace a další. Mně nejvíce vyhovovalo toto rozložení:

Šipkou si z této obrazovky můžete odskočit na kompas, výškoměr (poslední 4 hodiny), teploměr (poslední 4 hodiny) nebo barometr (posledních 48 hodin). U teploty počítejte se zkreslením o teplo vyzařované vaším tělem, což činí obvykle 5°C a více.

GPS na tisíc způsobů

Hodinky můžete využít na tisíc a jeden způsob, jelikož jsou opravdu univerzální. Já začnu u toho, co mi bylo nejbližší a potom se podíváme i dále. Největším tahákem hodinek je režim sporttester. Zmáčknete jedno tlačítko, vyberete si, jaký sport jdete právě provozovat, hodinky se spojí s měřičem tepu (volitelné) a načtou si GPS polohu (volitelné). S těmito údaji na jednotlivých stránkách potom pracujete u každého sportu trochu jinak s ohledem na jejich využitelnost.

Celkově oceňuji přednastavené funkce a možnost vytvořit si vlastní aktivitu, kde budou přesně ty údaje, které potřebuji. Na každé stránce si mohu nastavit i detaily zobrazovaných informací. To samozřejmě mohu i u standardních režimů, když si chci například rozšířit obzory o něco konkrétního.

Jedinou slabší věcí je poměrně labilní vyhledávání GPS signálu. Absence velké antény je možná fajn pro pohodlné nošení, ale hlavně ve městě musíte někdy trpělivě stát pár minutek na místě, aby se Vám GPS chytila. Na druhou stranu se ve většině případů chytá GPS do 20s a ty divné chvíle, kdy rozehřátí čekáte na “signál” jsou spíše výjimečné. Přesnost GPS je pocitově o dost vyšší než té, co mám v telefonu a nekonají se tak imaginární stometrové výlety po mapě (i když sem tam vám to nějaký exces trochu oživí :D)

Běhám rychle i přes 100km/h