Co je quartz?

Anna Sedláková

Co je to quartz? Odpověď na tuto otázku nemusí být na první pohled složitá. Pokud si však chceme tento pojem rozebrat více a nejít pouze po povrchu, pak se dostáváme nejen k historii a počátkům této technologie, ale i k podrobnějším informacím, které nám pomohou celý systém, který slouží k pohánění hodinek pochopit blíže. Pojďme si tedy vše rozebrat do posledního kolečka.

Quartz a jeho základ

Quartz není značka hodinek, jak si někteří lidé myslí. Jedná se o označení funkčního principu, kterým jsou hodinky poháněny. V těchto typech strojků najdeme oscilátor, který je založen na pravidelných a stabilních kmitech výbrusu křemene. Zmíněný oscilátor je zodpovědný za přesnost. V quartzových strojích oscilátor kmitá zpravidla ve frekvenci 32 768 Hz. To je mnohonásobně více než to dokáží tzv. setrvačkové strojky mechanických hodinek. Právě vyšší frekvence kmitání zajišťuje vyšší míru přesnosti pomocníků těch, kteří nechtějí chodit pozdě.

Výhody quartzových strojků

Vyšší přesnost

Nulový vliv stavu nabití napájecího článku na přesnost hodinek

Poloha, v níž se hodinky nacházejí, nemá vliv na jejich chod a přesnost

Nevýhody

Pro uživatele má quartz systém jen málo známých nevýhod. Při prvním zamyšlení nás možná nenapadne vůbec nic, ale při druhém přijdeme na to, že nevýhodou může být samotná baterie. Tu je totiž po nějaké době třeba vyměnit, a tedy je nutné hodinky rozdělat, což by měl dělat pouze hodinář. Ten zajistí nejen odborné otevření a výměnu baterie, ale také šetrné uzavření bez zbytečného poškrábání pouzdra. Vedle toho je třeba zmínit, že quartzové hodinky nemají a asi ani nikdy nebudou mít sběratelskou hodnotu jako hodinky opatřené mechanickým strojkem.

Pohled do historie

Historie systému quartz se začala psát již v období mezi válkami. V tomto období však nebylo možné vyrábět časomíry menší, které by byly nenáročné na spotřebu elektrické energie. Také proto quartz systém najdeme pouze v hodinách, které byly určeny pro vědecké účely. Až teprve v 60. letech se firmy začaly zabývat zmenšováním technologie tak, aby ji bylo možné implementovat do náramkových hodinek. Po uvedení systému quartz na trh, došlo ke krizi ve výrobě mechanických hodinek, protože „quartzky“ byly cenově dostupnější a nabízely vyšší míru přesnosti.

Spojení quartz se značkou Seiko

Hodinářský svět není pouze o Švýcarsku, ale i Japonsku. A japonská značka Seiko je firmou, která vždy přinášela inovace, které bylo možné do hodinek implementovat. Patrně největší změnu pracovníci společnosti přinesli v momentě, kdy do hodinek začali montovat quartzové strojky. Ty s sebou nesly asi největší revoluci ve světě hodinek v historii.

Cílem japonských inženýrů bylo vyvinout technologii, která vylepší přesnost hodinek.

Pro vývoj quartz systému bylo nejdůležitější období 60. let, kdy firma Seiko vyvíjí strojek, jehož základem jsou přesně řezané krystaly křemene. Přestože Švýcaři podobný systém využívali v časoměřičích pro laboratorní účely, tak japonští hodináři byli první, kteří dokázali quartzový strojek namontovat do náramkových hodinek. Průlomem pak byl rok 1969, kdy byl na trh uveden první model, který byl napájen systémem quartz s názvem Seiko Astron. Výhodou této modelové řady oproti mechanickým hodinkám byla přesnost, která byla okolo 10 sekund za měsíc.

Co si lidé často myslí?

Lidská fantazie je nevyzpytatelná, a proto se často setkáváme s neúplnými informacemi i u systému quartz. Lidé si například myslí, že quartz je značka hodinek. To může být způsobeno tím, že někteří výrobci neznámých hodinek na číselník píší místo značky pouze toto slovo, aby hodinkám dodali alespoň na nějaké vážnosti. Tyto typy hodinek nedoporučujeme ke koupi, protože jejich stroje jsou často nekvalitní a velmi poruchové. Ani v tomto případě není quartz značkou hodinek.

V některých zdrojích je správně uváděno, že se systémem quartz pro náramkové hodinky jako první přišla švýcarská značka hodinek Longines. Ale teprve japonská firma Seiko „quartzky“ začala vyrábět hromadně a tím způsobila krizi na trhu mechanických hodinek, které byly najednou nepřesné a příliš drahé a jejich odbyt byl příliš malý.

Shrnutí podoby stroje a principu chodu

Srdcem quartzových hodinek je integrovaný obvod, který je tvořen mnoha díly, které jsou společně poskládány na desce velké jen několik milimetrů čtverečných. Jako zdroj energie pro rozkmitání oscilátoru v relativně vysoké frekvenci je využívána miniaturní baterie. Právě vyšší frekvence kmitů zajišťuje mimořádnou přesnost hodinek, které systém quartz využívají. Chod hodinek je závislý na zdroji elektrické energie, kterou je třeba brát z baterie, kterou majitel hodinek musí čas od času u hodináře nechat vyměnit.

Závěr

Pokud přemýšlíte o nákupu hodinek a nejste v tomto odvětví „fajnšmekry“, kteří chtějí získat originální kousek s mechanickým strojkem, který byl vyroben hodinářským mistrem, ale spokojíte se s kvalitními a přesnými hodinkami, jejichž quartzový stroj byl vyroben často „sériově“, pak vám náš článek jistě pomohl pochopit nejen princip a výhody tohoto systému, ale již znáte i jeho nevýhody a milníky z historie. Za nás tento typ hodinek můžeme doporučit pro běžné nošení, protože svým majitelům udělají stejnou službu a parádu jako hodinky mechanické.