PRIM hodinky - originální české pánské, dámské, dětské hodinky a hodiny

Anna Sedláková

Právě jste se stali majiteli hodinek z naší kolekce. Aby Vám hodinky dlouho sloužily a zachovaly si dlouho pěkný vzhled, je potřeba dodržovat určité zásady a již při samotném nákupu si vybrat hodinky, které odpovídají účelu jejich použití.

Strojky použité v hodinkách jsou quartzové nebo mechanické.

Hodinky quartzové – baterkové, dosahují přesnosti cca +/- 15s za měsíc. Obvyklá životnost baterie v těchto hodinkách je asi 1 – 2 roky.

Hodinky s mechanickým strojkem, pokud není uvedeno jinak, dosahují přesnosti +/- 30s za 24 hodin a při plném natažení by měly vydržet v chodu minimálně 10 hodin.

Baterie je do quartzových hodinek vkládána během procesu výroby. Než se dostanou ke spotřebiteli, uběhne různě dlouhá doba. Proto se může stát, že přestanou jít dříve než za jeden rok. Vybitá baterie v záruční době není důvodem k reklamaci. Baterii nikdy nevyměňujte sami, požádejte o to hodinářský servis.

Použité materiály a povrchová úprava hodinek, tahu či řemínku značně ovlivňují cenu hodinek. Nejkvalitnějším materiálem, který se používá k výrobě hodinek je nerezová ocel 316L, titan a keramické materiály. Méně kvalitní z hlediska životnosti jsou různé slitiny. Hodinky z oceli jsou označené nápisem Stainless steel nebo All stainless steel na zadním víčku. Pokud je nerezová ocel použita jen na zadní víčko, je uvedeno Stainless steel back. Hodinky vyrobené ze slitiny jsou neoznačené, nebo mají nápis Base metal. Titanové materiály jsou označeny nápisem Titanium. Hodinky z ocele 316L mají při šetrném zacházení téměř neomezenou životnost a nekorodují. Oproti tomu hodinky ze slitin můžou začít korodovat ve velmi krátkém čase. Již v průběhu několika měsíců může být na hodinkách z nejlevnějších materiálů vidět opotřebení. Koroze se projevuje jako změna barvy případně olupování materiálu. Doba, po které se projeví opotřebování, je individuální a záleží na způsobu používání a hlavně na agresivitě potu majitele hodinek. Zpravidla jen u hodinek vyšší cenové kategorie, kde jsou použité nejdokonalejší technologie pozlacování (PVD, IPG,…) vydrží povrch hodinek v nezměněném stavu i několik let. Změna povrchu hodinek, barevného odstínu nebo lesku je způsobena postupným opotřebováním použitých materiálů. Jedná se o opotřebení výrobku jeho běžným užíváním. Doba, ve které dojde k těmto změnám, může být o hodně kratší než záruční doba.

Kvalita skla na hodinkách je úměrná ceně hodinek. K nejdražším a nejkvalitnějším patří skla safírová. Následují minerální skla s různou úpravou povrchu, běžná skla a nejměkčí jsou plastové náhrady skla. Mějte však na paměti, že i ta nejtvrdší skla se dají rozbít a poškrábat nešetrným zacházením. Poškrábané, rozbité nebo prasklé sklo se považuje za mechanické poškození a není to důvodem k reklamaci.

Módní hodinky mají často na svém povrchu různé ozdobné prvky, skleněné komponenty (Swarovski, Preciosa,…) nebo kubické zirkony.Tyto hodinky jsou určeny k příležitostnému, občasnému nošení a vůbec nejsou vhodné k použití při sportu, domácích pracích nebo jiné fyzické aktivitě, kde by mohlo dojít k nárazu hodinek, kontaktu s vodou nebo jinou kapalinou. Především chemické látky, které obsahuje kosmetika, laky na vlasy, parfémy a jiné, rozpouštějí lepidla, kterými jsou kamínky lepené, v důsledku čehož dochází k odlepování a odlupování lepených komponentů. Takové hodinky i přestože jsou označovány jako odolné vůči vodě, by neměly přijít do kontaktu s vodou! Tyto hodinky se doporučuje odkládat i při mytí rukou. Odlepení kamínků je zpravidla způsobeno nevhodným použitím. Náraz ozdobných prvků způsobí v mnoha případech jejich uvolnění a následně jejich vypadnutí.

Řemínky jsou nejvíce namáhanou součástí hodinek. Jejich životnost závisí na způsobu užívání hodinek. Životnost řemínku může být kratší než poskytovaná záruka. Opotřebení řemínku a jeho výměna v době kratší než je poskytovaná záruka, není důvodem k reklamaci. Ve většině případů je možné opotřebený řemínek nahradit originálním nebo neoriginálním dílem.

Čištění a péče o hodinky – hodinky můžete čistit suchým měkkým hadříkem. Vodotěsné hodinky opláchněte vodou a utřete do sucha. Nikdy nepoužívejte žádná rozpouštědla! Nikdy nečistěte hodinky v ultrazvukové čističce! Jestliže jsou hodinky silně znečištěné, požádejte o důkladné vyčištění servis. Mechanické hodinky dejte alespoň jednou za dva roky zkontrolovat, vyčistit a seřídit do servisu.

!!! Pokud je u hodinek speciální návod k obsluze, řiďte se, prosím, pokyny v tomto návodě !!!