Jak vybrat chytré hodinky? Máme pro vás 10+ tipů z praxe

Anna Sedláková

Zajímavosti o hodinkách

Zajímavosti o hodinkách

Hodinky

Náš každodenní život plyne pod vlivem času. Když chceme chytit autobus, jít do školy nebo na schůzku s přáteli, musíme sledovat čas. Pomáhají nám v tom hodiny a hodinky, které ukazují čas ručičkami na ciferníku nebo měnícími se číslicemi. Kdysi lidé sledovali čas podle střídání dne a noci a ročních období.

Náramkové hodinky jsou dnes považovány za vkusný doplněk ženy a jako hlavní šperk muže. Hodinky samozřejmě plní poslání ukazovat čas a to dnes i velmi přesně a to až s přesností 1 vteřina za 1 milion let. Bohužel v době, kdy každý u sebe nosí svůj mobilní telefon, ztratily částečně hodinky svůj původní účel ukazatele času.

Historie hodinek

První kapesní hodinky vznikly za potřeby přesnější časové orientace kolem roku 1500. Šlo o tzv. Norimberské vajíčko Petera Henlejna. Ovšem jejich chod byl velmi nerovnoměrný, protože hnací síla pružiny postupně klesala a protože frekvence jejich oscilátoru na tom silně závisí. Velký pokrok ve vývoji hodinek zaznamenal vynález setrvačky s lépe definovanou vlastní frekvencí v roce 1675.

Další vývoj spočíval ve vyrovnávání síly pružiny, snížení tření v čepech, lepším tvarování vlásku, důmyslném uspořádání setrvačky aj.

Od poloviny 19. století se rozběhla tovární výroba hodinek. Vyrábělo se zejména ve Švýcarsku, které bylo spolehlivé a stále levnější. Hodinky potřebovali všichni – pošťáci, železničáři a další. Roku 1904 byly pro francouzského letce vyrobeny první náramkové hodinky, které poté od první světové války rychle nahradily hodinky kapesní. Začaly se vyrábět v nejrůznějších tvarech a designu, od levných až po velmi drahé a technicky dokonalé stroje. V 50. letech se začaly vyrábět hodinky s automatickým natahováním.

Další významnou novinkou byly křemenné hodinky (quartz). Jejich indikace byla zprvu také číslicová s displejem se svítícími diodami (LED) nebo kapalnými krystaly (LCD), později se ovšem prosadily elektronické hodinky s mechanickou indikací ručiček.

Zatím poslední novinkou jsou elektronické hodinky s automatickou rádiovou synchronizací, jejíž chyby chodu jsou v řádu několika nanosekund za den.

Inspirujte se naší nabídkou hodinek a vyberte si pro sebe ty pravé

Hodinky a jejich rozdělení

Hodinky jsou spolu se šperky součástí lidské osobnosti a patří k výbavě moderního člověka, ať už jde o sportovní hodinky, společenské či univerzální.

- sportovní

- společenské

- univerzální

Hodinky a materiál

důležitou součástí výběru hodinek je materiál, je hned několik druhů materiálů, stačí si jenom vybrat:

- ocel - nerezová ocel, kvalitní neoxidující kov. Téměř nevyvolávající alergické reakce.

- plast - lehký, křehký, antialergický materiál, je vhodný nejlépe pro sport

- titan - je velmi kvalitní lehký kov, nevyvolává alergické reakce

- látkový materiál - je praktický, ale dlouho nevydrží

- kůže - ne každý snese na ruce kožený řemínek, spíše se hodí k pánským hodinkám

Na které ruce se hodinky nosí?

Hodinky se obecně nosí na zápěstí levé ruky a jsou tomu přizpůsobeny. Korunka u ručičkových hodinek bývá na pozici 3 a tudíž přístupná pro snadné nastavení pravou rukou. Stejně tak ovládání tlačítek digitálních hodinek odpovídá pohodlnému zadávání pravou rukou.

Samozřejmě lze nosit hodinky i na ruce pravé a lze sehnat tomu přizpůsobené hodinky. Proč v historickém vývoji zvítězila levá ruka? Majoritním pravákům zřejmě více vyhovovala možnost nastavení hodinek rukou s lepší motorikou, hodinky také nepřekážejí na ruce při psaní. Zvyk se ale ustálil až po druhé světové válce, kdy byly vojenské náramkové hodinky vyráběny velkosériově výhradně v provedení pro levou ruku.

« zpět na seznam článků

Jak vybrat dámské chytré hodinky?

Dámské chytré hodinky: důležitý je nejen design, ale také užitečné funkce

Chytré hodinky jsou, jednoduše řečeno, prodlouženou rukou vašeho mobilního telefonu. Pouhým otočením zápěstí zjistíte, kdo vám volá či píše. Ve fitness centru si zase bez problémů pohlídáte spalování tuků. Jak vybrat chytré hodinky?

Při výběru dámských smart hodinek se klade důraz na vyvážený poměr mezi designem a funkcemi, které by měly odpovídat vašim potřebám. Jaké funkce nesmí dotykovým hodinkám chybět a jaké designové provedení je k mání?

Když hledáte něco víc než chytrý náramek či sporttester

Smart hodinky jsou skvělým řešením pro všechny ženy, které potřebují skloubit osobní a pracovní život. Nadneseně se dá říci, že jsou křížencem sportovních hodinek a mobilního telefonu. Nabízejí snadný přístup k aplikacím a informují vás o datech sesbíraných z nejrůznějších senzorů.

Co všechno umí?

Počítat kroky,

sledovat pohybovou a spánkovou aktivitu,

kontrolovat srdeční tep,

vzdáleně ovládat hudební přehrávač či fotoaparát v mobilním telefonu,

zobrazit notifikace z telefonu.

Díky skloubení mnoha funkcí můžete jít klidně běhat a přitom nemít strach, že propásnete důležitý pracovní hovor nebo e-mail, na který musíte zareagovat v co nejkratší době. A naopak. Pokud jste ponoření do práce, hodinky vás upozorní na to, že je potřeba se protáhnout. Pravidelný pohyb totiž výrazně ovlivňuje pracovní výkon.

Jak na výběr chytrých hodinek?

Nejprve si odpovězte na otázku, co všechno od tohoto zařízení očekáváte. Pokud patříte mezi nadšené sportovce, oceníte širší nabídku sledování sportovních aktivit. Jestliže žijete prací, bude pro vás důležité dostávat notifikace z maximálního množství aplikací, které s ní souvisí.

Chytré hodinky vám umožní měřit nejoblíbenější sporty, mezi které patří:

běh,

chůze,

cyklistika,

cvičení se švihadlem a další.

Kromě toho nabídnou možnost přijímání zpráv z on-line aplikací, mohou disponovat menstruačním kalendářem, upozorní vás na příchozí hovor nebo SMS zprávu. Díky spárování s chytrým telefonem a vybranou aplikací budete mít kompletní přehled nejen o vašich fyzických výkonech, ale také o pracovních záležitostech.

Jestliže nechcete hodinky sundávat ani při sprchování či plavání, hledejte voděodolné modely s označením IP67 a více. Pamatujte také na výdrž baterie. Ta se pohybuje v délce až 7 dnů. Záleží na tom, které funkce a jak často používáte.

Elegantní design, sportovní využití

Předností chytrých hodinek je, že klamou svým vzhledem. Na první pohled nepoznáte, zda se jedná o klasické či chytré hodinky. Ciferník může mít tradiční kulatý tvar, který hodinkám propůjčuje eleganci. K dispozici jsou také ciferníky hranaté, které působí sportovněji, ale lépe se na nich čte souvislý text. Ciferníky většinou tvoří IPS displeje, které šetří baterii, nebo LCD displeje, jež jsou perfektně čitelné a nabízejí živé barvy.

Díky možnosti změny vzhledu ciferníku si můžete vybrat klasický s rafičkami pro pracovní jednání, nebo digitální s množstvím měřených funkcí v případě, že jste v posilovně nebo se věnujete outdoorovým sportům.

Řemínky k hodinkám se nejčastěji vyrábí ze silikonu, který je lehký a na ruce se příjemně nosí. Díky široké nabídce barevného zpracování můžete hodinky nosit jak na pracovní jednání, tak do společnosti. U dámských hodinek se oblibě těší růžová nebo bílá. Eleganci smart hodinkám propůjčí kovový řemínek ve zpracování, kterému si říká milánský tah. Pletený řemínek s magnetickým úchytem perfektně drží na ruce a svým vzhledem připomíná luxusní šperk.

Díky elegantnímu zpracování ciferníku, bohaté nabídce displejů a luxusním řemínkům jsou chytré hodinky k nerozeznání od těch klasických.

Jak vybrat chytré hodinky? Máme pro vás 10+ tipů z praxe

Jak vybrat ty správné chytré hodinky?

Možná, že jste už někdy někde zaslechli pojem smartwatch. Za tímto anglickým slůvkem se ukrývá chytré zařízení, které zdobí naše zápěstí. To, že nám tyto chytré hodinky nám ukazují aktuální čas je jen malý střípek toho, co nové opravdu umí!

Chytré hodinky se mohou stát našim parťákem při sportu i cestování, ale také designovým doplňkem našeho outfitu. Tento článek vám přiblíží svět těchto technologických zařízení a shrne vše podstatné, co je při jejich výběru třeba zvážit.

Hlavní zásady, které si při výběru ujasnit:

Co od hodinek očekáváte a k čemu mají primárně sloužit?

Stanovte si, v jaké cenové kategorii se budete pohybovat, tedy kolik maximálně jste ochotni do nových hodinek investovat

Když už si při výběru nebudete vědět rady, obraťte se na specialisty v kamenných prodejnách nebo si nechte poradit pomocí online zákaznické podpory. Případně využijte vhodných filtrů pro výběr těch pravých chytrých hodinek.

Nejsou hodinky jako hodinky

Pojďme se podívat, jaké typy nositelných zařízení existují.

1. Chytré hodinky – Svým vzhledem se nejvíce blíží klasickým hodinkám. Přívlastek chytré získaly díky nepřebernému množství funkcí, které nabízí.

2. Chytré náramky – Menší a zjednodušený kamarád chytrých hodinek. Svoji oblíbenost si náramky získaly díky cenové dostupnosti a jednoduchému ovládání. Cílem chytrých náramků je zejména sběr dat, které si uživatel později zobrazí ve svém telefonu na větším displeji

3. Sporttestery – Tento typ zaujme zejména sportovce. Oproti chytrým hodinám nabízí řadu pokročilejších funkcí, jako je například vlastní GPS. Jsou často vyrobeny z odolnějších materiálů a disponují voděodolností a dalšími funkcemi, které ocení zejména nadšenci outdoor aktivit

Parametry pro výběr chytrých hodinek

Obchody se neustále předhání novými modely, ale kdo se v tom má vyznat? Pojďme si v tom udělat pořádek…

1. Velikost, barva a design

Pro některé jsou hodinky módním doplňkem, proto při výběru hraje důležitou roli barva, velikost a design. Mezi základní dva typy displejů patří displej kulatý a displej hranatý.

Zatímco kulaté hodinky jsou často stěží rozeznatelné od klasických hodin s ciferníkem, hranatý displej je pro technologii dotykového zařízení přirozenější a pro mnohé jednodušší na dotykové ovládání.

Do speciálních typů se řadí tzv. hybridní modely, které kombinují tradiční mechanické ručičky se základními funkcemi a uživatel si sám může vybírat mezi těmito režimy. Některé typy hodinek mají navíc i vyměnitelný pásek v různých barevných provedeních.

2. Materiál, odolnost a vodotěsnost

Pro výrobu chytrých hodinek se dnes využívá několik typů materiálů. Vybrané modely jsou dokonce materiálově kombinované. U levnějších modelů nečekejte nic jiného než plast či silikon. Naopak u dražších modelů se setkáme i se sklem, titanem, nerezovou ocelí nebo keramikou.

Materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, jde ruku v ruce s odolností – čím kvalitnější materiál, tím vyšší odolnost. Sportovci a nadšenci plavání a potápění jistě ocení možnost voděodolnosti, kterou některé chytré hodinky disponují!

3. Displej a ovládání

Výrobci využívají hned několik typů displejů. Mezi nejčastější patří:

- AMOLED/OLED

Tato varianta je u hodinek čím dál rozšířenější. Pro uživatele hodinek je tento typ displeje šetrnější k zraku, dále se využívá díky výborné čitelnosti na slunci a vyniká živými barvami a skvělými pozorovacími úhly. Nevýhodou tohoto typu je, že je cenově náročnější.

- LCD

LCD displeje u hodinek se na trhu objevují již v menším množství, výrobci je však někdy upřednostňují právě pro nižší cenu. LCD má oproti AMOLED vyšší životnost a taktéž se může chlubit dobrou čitelností na slunci.

- Transflektivní displej

Tento typ displeje je založen na využívání okolního světla, které využívá ke zvýšení celkové čitelnosti. Tento displej bývá nepřetržitě spuštěn, avšak ve tmě je displej nečitelný a je potřeba podsvícení, které má většinou modrý nádech.

Neméně důležitou vlastností u hodinek je rozlišení. Rozlišení se udává v pixelech. Čím vyšší hodnota, tím lepší čitelnost. Ovládání displejů se u většiny hodinek provádí dotykově. Některé modely, například sportovní modely se vyrábí s ovládáním pomocí tlačítka anebo také pomocí otočné lunety či otočné korunky.

4. Výkon a výdrž baterie

Stejně jako smartphone, chytré hodinky je třeba pravidelně dobíjet. Výdrž baterie u chytrých hodinek se pohybuje v řádu několika dní. Existují však také i speciální modely, které se mohou pyšnit výdrží až několika týdnů. Výdrž baterie se odvíjí většinou od toho, jaké funkce hodinky mají. Zde platí ve většině případů nepřímá úměra, tedy čím více funkcí, tím menší výdrž. Nejčastějším druhem nabíjení hodinek je pomocí USB kabele, některé typy však nabízí možnost nabíjení bezdrátově.

Na výkonu chytrých hodinek se podílí daný procesor. Výrobci někdy uvádí o počet jader a jejich frekvenci. Čím více jader, tím lépe pro výkon hodinek. Na výkonu se také podílí operační paměť RAM, která dnes dosahuje kapacity až 1 GB. U chytrých hodinek také záleží na použitém operačním systému. Mnoho výrobců si vyvinulo své vlastní, které jsou kompatibilní jak s iOS, tak s Androidem či Windows Phone.

5. Funkce

Jednou z všeobecně požadovaných vlastností hodinek je to, aby nám byly přínosným parťákem, který nám ulehčí každodenní záležitosti. Nyní se společně podíváme na rozdělení funkcí, které chytré hodinky nabízejí

a) Základní funkce

K základním funkcím, které uživatel od hodinek očekává patří budík, stopky, odpočítávání a mnoho dalšího. Některé funkce vyžadují připojení k internetu nebo připojení k mobilnímu telefonu. Tím se základní funkce dále rozšíří například o aktuální předpověď počasí.

Některé typy hodinek nabízejí i možnost telefonování. K tomu je potřeba zabudovaný mikrofon a reproduktor. U speciálních hodinek se můžeme setkat i s vestavěnou kamerou.

Po spárování s telefonem se nám mezi možné funkce zařadí i například možnost odpovídat na zprávy předefinovanými zprávami nebo hlasovým diktováním, procházení e-mailu, zobrazení kalendáře či připomínek nebo přehrávání uložené i streamované hudby.

b) Sportovní a zdravotní funkce

Častým důvodem k pořízení chytrých hodinek je využívání speciálních funkcí při sportování. Chytré hodinky nám podobně jako chytré náramky nepřetržitě sledují běžný pohyb v podobě počtu kroků, dále ušlou vzdálenost, spálené kalorie nebo dokonce počet vystoupaných pater. Některé hodinky vás upozorní, pokud se delší dobu nehýbete (například při sedavé práci) a vyzvou vás upozorněním k aktivitě.

Dále chytré sportovní hodinky nabízí měření srdečního tepu, sportovně založení uživatelé také jistě ocení pokročilejší funkce, jako je například výpočet efektu tréninku, doba zotavení, předcvičování a mnoho dalšího. Vybrané typy modelů nám umožní využívat například i kompas, tachometr nebo barometr anebo oblíbený oxymetr, který slouží jako ukazatel naší fyzičky.

c) Bezhotovostní platby

O tom, že tuto možnost nabízí již nabízí řada smartphonů víme. Bezhotovostní platbu nám mohou zprostředkovat i chytré hodinky! Jedná se o technologii NFC, díky které je možná přenos šifrovaných dat na krátké vzdálenosti. Je však dobré mít na paměti a zkontrolovat si konkrétní banky v ČR, protože ne všechny toto placení podporují.

Jak vybrat ty správné chytré hodinky pro ženu?

Řada výrobců na trhu nabízí chytré hodinky, které se hodí svým designem a vlastnostmi spíše pro ženy. Hledáte vhodný dárek pro svoji drahou polovičku a nevíte si rady? I zde platí několik zásad, kterých se při ženských chytrých hodinek držet.

K čemu poslouží?

Jste nadšená sportovkyně a cestovatelka a upřednostníte spíše lehký sportovní model anebo pro vás budou hodinky spíše elegantním módním doplňkem? Zatímco klasické chytré hodinky nabídnou vyšší uživatelský komfort, u sportovních hodinek je důležité vyzdvihnout řadu speciálních funkcí.

Pro sportovně založené uživatelky hodinky nabízejí podrobnější analýzu výkonů. Pro koho jsou však hodinky při sportu nepohodlné, výrobci nabízí i lehčí a levnější alternativu a tím jsou fitness náramky. Od daného typu hodinek se také obvíjí jejich celková výdrž baterie a design.

Funkce chytrých dámských hodinek

Jaké vlastnosti a funkce od hodinek očekáváte? Pojďme se podívat, co dámské chytré hodinky nabízí

a) Spárování s mobilním telefonem

Tuto funkci oceníte, pokud nechcete vytahovat svůj mobilní telefon neustále z kabelky. Řada upozornění se vám tak pohodlně zobrazí na hodinkách. Některé modely dokonce umožňují přijímat hovory a telefonovat přímo přes zabudovaný mikrofon

b) Možnost bezhotovostních plateb

Velmi oblíbená funkce, která usnadní placení. Díky technologii NFC se tak v obchodě nemusíte zdržovat hledáním peněženky a zaplatit pomocí chytrého zařízení na vašem zápěstí.

c) Monitoring denní aktivity

Díky senzorům jako je akcelometr a gyroskop hodinky mohou měřit počet kroků, vzdálenost a na základě vámi zadaných parametrů také množství spálených kalorií. Oblíbená je také funkce měření srdečního teplu nebo analýza a sledování kvality a délky spánku.

d) Speciální sportovní funkce

Většina chytrých dámských hodinek nabízí měření sportovních aktivit, které jsou již zadané v systému. Jedná se například o běh, cyklistiku, chůzi nebo plavání.

Rada na závěr pro výběr chytrých hodinek i náramků:

Pečlivě promyslete všechny výhody a nevýhody u vámi preferovaného modelu hodinek a nebojte se v případě nejasností obrátit na specialisty.

Chybí snad už jen popřát, ať vám váš nový chytrý kamarád slouží tak, jak má!