ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O HODINKY
udržujte hodinky čisté pravidelně navštěvujte servis kvůli ověření vodotěsnosti nechte si pravidelně vyčistit automatický strojek a vyměnit olej (provádí se v rámci celkové údržby, co 2-5let) snažte se vyhýbat silným nárazům hodinky zbytečně nevystavujte příliš teplé nebo slané vodě u quartzových hodinek hlídejte životnost baterie
U hodinek se držte pravidlem – nepřetáčet ručičkami do protisměru, nepřetáčet datum-den mezi 12 a 4 hod ranní (hrozí poškození strojku).
JAK PEČOVAT O AUTOMATICKÉ/MECHANICKÉ HODINKY?
RUČNÍ NATAHOVÁNÍ
Při běžném nošení se automatické hodinky natahují samy díky pohybu zápěstí. Pokud je však delší dobu nenosíte a zastaví se, budete před dalším použitím muset nastavit čas a hodinky poprvé natáhnout ručně. K tomu stačí otočit korunkou asi 20krát směrem k 12. hodině.
REZERVA CHODU A NATAHOVAČE
Každý automatický strojek má určitou rezervu chodu. Hodinky se musí nosit alespoň 8 až 10 hodin denně, aby se výrobcem stanovená rezerva chodu udržela na maximu. Pokud hodinky odložíte na delší dobu, nežli je jejich aktuální rezerva chodu, zastaví se a před dalším nošením je budete muset znovu nastavit. Odložíte-li například v pátek večer hodinky s rezervou chodu 28 až 42 hodin, v pondělí ráno vám již nepůjdou.
Pokud hodinky nenosíte každý den a chcete se vyhnout opakovanému nastavování času, můžete si u nás pořídit tzv. natahovač. V něm se hodinky pohybují a tím průběžně natahují. V pátek večer je tak jednoduše uložíte do natahovače a nastavíte požadovaný rytmus. Hodinky se vám přes víkend natahují a v pondělí ráno jsou ihned připraveny k použití.
PRAVIDELNÝ SERVIS A ULTRAZVUKOVÉ ČIŠTĚNÍ
Mechanické strojky vyžadují pravidelnou údržbu a kontrolu v autorizovaných servisech – pouze tak lze zajistit přesný chod v povolené diferenci pro daný model nebo značku. V porovnání s quartzovými strojky jsou mechanické hodinky mnohem citlivější na různé faktory jako gravitace, nárazy při běžném používání, magnetismus, vibrace nebo změny teplot. Při větší odchylce chodu doporučujeme navštívit autorizovaný servis. Podobně jako u quartzových hodinek je dobré nechat i hodinky mechanické alespoň jedenkrát za 1-3 roky vyčistit pomocí ultrazvuku.
ULTRAZVUKOVÉ ČIŠTĚNÍ
Autorizovaný servis vám nejen vymění baterii a zkontroluje těsnění hodinek, ale také může vyčistit pouzdro a náramek v ultrazvukové lázni. Pro zachování atraktivního vzhledu hodinek je dobré nechat je takto vyčistit nejméně jednou za rok.
Ošetření ultrazvukem pomáhá nejen odstranit všechny nečistoty pouzdra a náramku, ale zároveň prodlužuje životnost hodinek, především pak jejich pohyblivých částí. Dvojnásob to pak platí pro náramek, neboť nečistoty, které se usazují uvnitř, mohou způsobit nadměrné tření jednotlivých dílků a jejich poškození.
MECHANICKÉ HODINKY
Tento typ pohonu hodinek vyžaduje větší pozornost, než jiné mechanismy. Hodinky si vždy při natahování sundejte ze zápěstí dolů. Pravidelné servisní prohlídky by měly být u těchto typů hodinek samozřejmostí, ideálně každých 2 až 5 let.
Je třeba mít na paměti, že tyto typy hodinek jsou méně odolné vůči nárazům a otřesům a také mají menší přesnost než bateriové hodinky.
Mechanické hodinky vyžadují pravidelné natahování, automatické je třeba udržovat v chodu aktivitou, nošením. Rezerva při plném nátahu je minimálně 42 hodin, pak je třeba znovu je natáhnout nebo nosit. Plné natažení hodinek nezaručuje jejich celodenní nošení při sedavém zaměstnání nebo malé aktivitě, zkrátka záleží na pohybech ruky, na které hodinky nosíte.
QUARTZ HODINKY - VÝMĚNA BATERIE
Strojek quartzových hodinek je poháněn baterií, a není jej proto třeba natahovat. Zato je však baterii třeba pravidelně měnit, a to nejpozději po uplynutí doby životnosti. Ta bývá obvykle nejdéle dvouletá.
Baterii v hodinkách si vždy nechte vyměnit v autorizovaném servisu. Nikdy ji nezkoušejte vyměnit sami v domácích podmínkách. Životnost baterií je kolem 24 měsíců (nezapomeňte, že hodinky byly vyrobeny mnohem dříve, než jste si je zakoupili, a proto se může stát, že je baterie v hodinkách již déle). Výdrž je však závislá na různých faktorech, jako například na typu použitého strojku. Hodinky s chronografem spotřebují více energie, než hodinky bez něj. Nefunkční baterii dejte vždy odstranit co nejdříve. Pokud je uvnitř hodinek příliš dlouho, může způsobit vážné poškození mechanismu.
PÉČE O ŘEMÍNKY
Pokud máte v plánu používat hodinky ve vodě, nebo trpíte nadměrným pocením, určitě se vyhněte koženému pásku. Kůže není kamarád s vodou, proto jsou v tomto případě vhodnější řemínky z oceli, či gumy.
Životnost kožených řemínků při normálních podmínkách používání vydrží zhruba rok, rok a půl. Po tomto období jej doporučujeme vyměnit za nový.
Pružnost a barvu kůže ovlivňuje zejména vlhkost, kyselost pokožky, pot, chemikálie, sluneční záření, úroveň opotřebení.
VODĚODOLNOST
U vodotěsných hodinek je důležité při styku s vodou mít vždy zatlačenou korunku a nikdy nemanipulovat pod vodou ani s tlačítky ani s korunkou.
Hodinky se šroubovací korunkou – korunka musí být vždy pevně utažena (pokud není, dostane se do hodinek voda).
Ve vodě nikdy nemačkejte tlačítka chronografu, nebo nepohybujete s korunkou!
Prudké nárazy hodinek, či jejich součástí (korunka, tlačítka) mohou oslabit jejich vodotěsnost, jakož i prudké změny teploty. Těsnění hodinek se časem opotřebují. Vzhledem k těmto faktorům je vhodné dát zkontrolovat vodotěsnost u hodináře každých 12-18 měsíců. Také při každém otevření hodinek je třeba udělat zkoušku vodotěsnosti.
Voděodolnost je na hodinkách testována při ustálené teplotě 22°C +/-2°C v tlakové komoře. Test probíhá v klidové poloze na deklarovaný tlak po určitou dobu. Každé hodinky tak splňují těsnost na jakou jsou deklarovány a v tabulce voděodolnosti můžete zjistit jak je správně užívat.
Výrobci hodinek uvádějí tři nejběžnější úrovně voděodolnosti:
Hodinky s voděodolností 3ATM, 30 m (3 bar)
Jsou vlhkotěsné a prachotěsné, neměly by však být vystaveny delšímu kontaktu s vlhkostí. Jistě zvládnou déšť či mytí rukou, ale určitě se s nimi nechoďte koupat. Hodinky s voděodolností 5ATM, 50 m (5 bar)
Jsou utěsněny pro běžné denní používání, i pro náhodný kontakt s vodou při mytí rukou nebo vodní hladinou. Neměly by však být vystaveny delšímu kontaktu s vodou. Hodinky s voděodolností 10ATM, 100 m (10 bar)
Se ŠROUBOVACÍ KORUNKOU určeny pro intenzivní a dlouhé plavání, rekreační potápění se šnorchlem, skoky do vody. Bez ŠROUBOVACÍ KORUNKY jsou doporučeny na sprchování a občasné plavání (nikoliv však rekreační potápění se šnorchlem nebo skoky do vody).
Na ponory do větších hloubek je pak třeba používat speciální potápěčské hodinky s deklarovanou větší voděodolností 20ATM, 30ATM, 50ATM atd.
* modely bez šroubovací korunky jsou doporučeny pouze pro sprchování a povrchové plavání
KONTAKT SE SLANOU VODOU
Pokud se s hodinkami půjdete koupat do moře, doporučujeme je následně opláchnout pitnou vodou, aby se z nich smyla usazená sůl. Po návratu z dovolené je nejlepší navštívit autorizovaný servis a nechat si hodinky vyčistit ultrazvukem – odstraní se tak zbylé částice soli, které vašim hodinkám nesvědčí.
PRUDKÉ ZMĚNY TEPLOT
Každé hodinky špatně snáší prudké změny teplot. Proto rozhodně nedoporučujeme brát si je do sauny či vodní páry. Při sprchování či koupání s vodotěsnými hodinkami je důležité vyvarovat se prudkých změn teploty vody. Pokud se s hodinkami v létě chystáte například do moře, nejdřív je potřete vodou, abyste zmírnili teplotní šok.
PLYNULÝ A TICHÝ CHOD
Hodiny a budíky se strojkem s plynulým chodem (tříručičkové) se vyznačují tím, že se sekundová ručka plynule pohybuje, tzn. že „neskáče“ a tím netiká. Někdy se také mylně označuje jako „tichý chod“, toto označení je však zavádějící. I strojky s plynulým chodem vydávají tichý zvuk a jeho hlučnost závisí jak na konstrukci stroje, ale také na podkladu, na kterém jsou hodiny zavěšeny nebo na jakém budík stojí.
Návod na použití a základní pravidla péče o hodinky
(standardní informace po koupi hodinek)
Právě jste se stali majiteli hodinek z naší kolekce. Aby Vám hodinky dlouho sloužily a zachovaly si dlouho pěkný vzhled, je potřeba dodržovat určité zásady a již při samotném nákupu si vybrat hodinky, které odpovídají účelu jejich použití.
Strojky použité v hodinkách jsou quartzové nebo mechanické.
Hodinky quartzové – baterkové, dosahují přesnosti cca +/- 15s za měsíc. Obvyklá životnost baterie v těchto hodinkách je asi 1 - 2 roky.
Hodinky s mechanickým strojkem, pokud není uvedeno jinak, dosahují přesnosti +/- 30s za 24 hodin a při plném natažení by měly vydržet v chodu minimálně 10 hodin.
Baterie je do quartzových hodinek vkládána během procesu výroby. Než se dostanou ke spotřebiteli, uběhne různě dlouhá doba. Proto se může stát, že přestanou jít dříve než za jeden rok. Vybitá baterie v záruční době není důvodem k reklamaci. Baterii nikdy nevyměňujte sami, požádejte o to hodinářský servis.
Použité materiály a povrchová úprava hodinek, tahu či řemínku značně ovlivňují cenu hodinek. Nejkvalitnějším materiálem, který se používá k výrobě hodinek je nerezová ocel 316L, titan a keramické materiály. Méně kvalitní z hlediska životnosti jsou různé slitiny. Hodinky z oceli jsou označené nápisem Stainless steel nebo All stainless steel na zadním víčku. Pokud je nerezová ocel použita jen na zadní víčko, je uvedeno Stainless steel back. Hodinky vyrobené ze slitiny jsou neoznačené, nebo mají nápis Base metal. Titanové materiály jsou označeny nápisem Titanium. Hodinky z ocele 316L mají při šetrném zacházení téměř neomezenou životnost a nekorodují. Oproti tomu hodinky ze slitin můžou začít korodovat ve velmi krátkém čase. Již v průběhu několika měsíců může být na hodinkách z nejlevnějších materiálů vidět opotřebení. Koroze se projevuje jako změna barvy případně olupování materiálu. Doba, po které se projeví opotřebování, je individuální a záleží na způsobu používání a hlavně na agresivitě potu majitele hodinek. Zpravidla jen u hodinek vyšší cenové kategorie, kde jsou použité nejdokonalejší technologie pozlacování (PVD, IPG,…) vydrží povrch hodinek v nezměněném stavu i několik let. Změna povrchu hodinek, barevného odstínu nebo lesku je způsobena postupným opotřebováním použitých materiálů. Jedná se o opotřebení výrobku jeho běžným užíváním. Doba, ve které dojde k těmto změnám, může být o hodně kratší než záruční doba.
Kvalita skla na hodinkách je úměrná ceně hodinek. K nejdražším a nejkvalitnějším patří skla safírová. Následují minerální skla s různou úpravou povrchu, běžná skla a nejměkčí jsou plastové náhrady skla. Mějte však na paměti, že i ta nejtvrdší skla se dají rozbít a poškrábat nešetrným zacházením. Poškrábané, rozbité nebo prasklé sklo se považuje za mechanické poškození a není to důvodem k reklamaci.
Módní hodinky mají často na svém povrchu různé ozdobné prvky, skleněné komponenty (Swarovski, Preciosa,…) nebo kubické zirkony.Tyto hodinky jsou určeny k příležitostnému, občasnému nošení a vůbec nejsou vhodné k použití při sportu, domácích pracích nebo jiné fyzické aktivitě, kde by mohlo dojít k nárazu hodinek, kontaktu s vodou nebo jinou kapalinou. Především chemické látky, které obsahuje kosmetika, laky na vlasy, parfémy a jiné, rozpouštějí lepidla, kterými jsou kamínky lepené, v důsledku čehož dochází k odlepování a odlupování lepených komponentů. Takové hodinky i přestože jsou označovány jako odolné vůči vodě, by neměly přijít do kontaktu s vodou! Tyto hodinky se doporučuje odkládat i při mytí rukou. Odlepení kamínků je zpravidla způsobeno nevhodným použitím. Náraz ozdobných prvků způsobí v mnoha případech jejich uvolnění a následně jejich vypadnutí.
Řemínky jsou nejvíce namáhanou součástí hodinek. Jejich životnost závisí na způsobu užívání hodinek. Životnost řemínku může být kratší než poskytovaná záruka. Opotřebení řemínku a jeho výměna v době kratší než je poskytovaná záruka, není důvodem k reklamaci. Ve většině případů je možné opotřebený řemínek nahradit originálním nebo neoriginálním dílem.
Čištění a péče o hodinky - hodinky můžete čistit suchým měkkým hadříkem. Vodotěsné hodinky opláchněte vodou a utřete do sucha. Nikdy nepoužívejte žáná rozpouštědla! Nikdy nečistěte hodinky v ultrazvukové čističce! Jestliže jsou hodinky silně znečištěné, požádejte o důkladé vyčištění servis. Mechanické hodinky dejte alespoň jednou za dva roky zkontrolovat, vyčistit a seřídit do servisu.
!!! Pokud je u hodinek speciální návod k obsluze, řiďte se, prosím, pokyny v tomto návodě !!!