Recenze Apple Watch Series 2 – Apple velí: Sportu zdar!

Anna Sedláková

Apple Watch Series 7: rychlé nabíjení dělá velký rozdíl recenze

Zdroj:

Rychlé nabíjení je třešnička na dortu. Nové chytré hodinky Apple Watch Series 7 se vyznačují především větším displejem bez změny velikosti konstrukce. Kaliforňané je také vybavili funkcí rychlého nabíjení, ale to se týká spíše oblasti vylepšení nejnovějších hodinek od Applu. Komu by se změny ještě mohly vyplatit, zjistíte v naší podrobné recenzi.

Dobrou zprávou pro zájemce je, že cena hodinek zůstala stejná. Na druhou stranu, oproti předchůdci Series 6 se nejedná o žádné rozsáhlé změny a Apple hodinkám dal pouze jemný facelift.

Apple letos nabízí široký výběr modelů. Kromě dvou velikostí displeje (1,6 a 1,8 palců) je možné zvolit i různé materiály pouzdra od hliníku a nerezové oceli, v zahraničí je k dostání také titan. Každý materiál se logicky odráží od konečné ceny. V redakci jsme testovali základní 45 mm model s hliníkovou konstrukcí. Jak si můžete všimnout z přiložené tabulky, cena hodinek startuje na obvyklých 10 990 Kč.

Konstrukce a výbava – na Apple Watch Series 7 se toho moc nezměnilo

Nejviditelnějšími změnami jsou větší displeje u obou modelů, které nabízejí lepší poměr obrazovky k povrchu. Na první pohled jsem si toho nevšiml, ale vedle mých Apple Watch Series 5 je rozdíl více než dramatický. Větší displej se mi líbí, díky tomu jsou hodinky o něco větší a 45mm model vyčnívá, a to i přesto, že všechny konstrukční rozměry zůstaly nezměněny. Apple pouze zvětšil displej na 1,8 palce. Překvapilo mě, že se nezměnila ani tloušťka hodinek, byť byla implementována silnější vrstva ochranného skla a o něco větší baterie.

Patrně největší výběr barev a kombinací nabízí hliníková verze, kterou jsme testovali. Je k dispozici v barvách Midnight (černá), Polar Star (stříbrná), Zelená, Modrá a PRODUCT(RED). Ti, kteří preferují nerezovou ocel, si mohou vybrat mezi grafitem, stříbrem a zlatem. Titanové hodinky jsou dostupné v barvách Space Black a Titanium (nejsou součástí českého trhu!).

Na zadní straně, která je vyrobena z keramiky, je umístěna řada senzorů sestávajících ze zelených, červených a infračervených LED diod, které jsou doprovázeny čtyřmi fotodiodami, které měří obsah kyslíku v krvi. Optický snímač srdečního tepu (3. generace) měří srdeční frekvenci a rytmus a je zde také elektrický snímač srdečního tepu, který využívá EKG aplikace.

Zdroj:

Pokud jde o konektivitu, Apple Watch Series 7 podporují dvoupásmovou WLAN (2,4 a 5,0 GHz), Bluetooth 5.0, UWB a NFC pro Apple Pay. Už i na našem trhu je možné zakoupit variantu s Cellular, který podporuje jediný operátor T-Mobile. Data se pak aktivují pomocí eSIM, takže budete moci přijímat zprávy nebo volat bez iPhonu.

Zdroj:

Čím dál více se mi líbí fakt, že Apple používá recyklované materiály. Patří mezi ně hliník, wolfram v Taptic Engine, prvky vzácných zemin v magnetech a cín v SiP. Apple Watch jsou navíc chráněny před vodou až do hloubky 50 metrů (podle normy ISO 22810:2010) a také proti prachu (IP6X).

Nastavení a běžný provoz – Apple Watch nyní i AssistiveTouch

Apple Watch Series 7 dorazily s novým systémem watchOS 8, který byl poté během našeho testování aktualizován na verzi 8.1. K nastavení hodinek potřebujete jen iPhone s iOS 15 nebo vyšším. To znamená, že hodinky můžete spárovat s iPhonem 6s a novějším. Alternativně může Apple Watch Series 7 konfigurovat i jiný člen rodiny, což je novou funkcí (u starších modelů jsem si této možnosti nevšiml). I když stále musíte používat vlastní Apple ID, nemusíte nutně používat svůj vlastní iPhone. Jakmile hodinky totiž přiblížíte k iPhonu, jsou přímo rozpoznány a proces nastavení může začít bez jakýchkoliv komplikací. Moc příjemná věc.

Pokud se bude jednat o vaše první hodinky, kromě mnoha předinstalovaných aplikací můžete také přímo přenášet aplikace, které odpovídají aplikacím již nainstalovaným v iPhonu. Navigace v systému se pak provádí pomocí kapacitního dotykového displeje, který je doplněn digitální korunkou poskytující diskrétní haptickou zpětnou vazbu.

Zdroj:

Zajímavou novinkou je funkce AssistiveTouch. Ta umožňuje navigaci na hodinkách sevřením pěsti nebo přitlačením palce a ukazováčku proti sobě. Dokáže také rozlišovat mezi jednoduchými nebo dvojitými gesty, což má za následek celkem čtyři nové možnosti zadávání. V každodenním provozu funguje překvapivě dobře a je zvláště praktická, když máte volnou pouze jednu ruku. V jiných situacích je přímý vstup přes dotykovou obrazovku většinu času rychlejší. Funkci musíte v nastavení nejprve aktivovat.

Zdroj:

Ciferníky lze samozřejmě konfigurovat přímo na hodinkách, nebo pomocí aplikace Watch na iPhonu. Stačí přiložit prst na aktuální ciferník (na hodinkách) a dostanete se do nabídky, kde můžete snadno ciferník změnit. Korunka slouží také jako kontakt pro EKG, umožňuje procházet nabídkami, e-maily nebo menu, a dokonce ji lze použít i pro přiblížení v aplikaci Fotoaparát. Tlačítko na straně hodinek lze použít jako přepínač aplikací (multitasking), což vám umožní přepínat mezi vašimi oblíbenými aplikacemi nebo naposledy použitými aplikacemi, vše záleží na nastavení. Pokud budete chtít vyvolat platební metodu Apple Pay, stačí dvakrát stisknout tlačítko na pravé straně (nikoliv korunku). Právě rychlé a snadné placení je pro mě u Apple Watch dlouhodobě nejoblíbenější funkcí. Hodinky jsou mimochodem schopny načíst další karty, případně slevové kupóny do Starbucksu. Jsou totiž spárovány s iOS aplikací Apple Wallet.

Oproti předchozím generacím se v rámci ovládání a nastavení vůbec nic nemění. Výše uvedené zkušenosti jsou určeny hlavně prvním uživatelům.

Volání a zprávy

Apple Watch Series 7 jsou rovněž vybaveny reproduktorem a mikrofonem a pro telefonování nemusíte nutně vlastnit Cellular verzi. Dokud je iPhone připojený k hodinkám, lze přes ně hovor zvednout a komunikovat. Když k hodinkám nejsou připojeny třeba AirPods, musíte si vystačit s možnostmi reproduktoru. V tichém prostředí jde podle mě o velmi dobrou alternativu, zvláště když nemůžete používat ruce nebo máte smartphone mimo dosah. Mikrofon je rovněž dostatečně výkonný. Ruchy okolního prostředí jsou však stěží odfiltrovány a pro zachování vašeho soukromí je také nutné klidné místo.

Zprávy jsou přeposílány všemi obvyklými aplikacemi pro tento druh komunikace. Zprávy označené jako přečtené se automaticky označí i na iPhonu. Text a emotikony se zobrazují ve své běžné velikosti a vzhledu a pouze u fotek nebo videí se zobrazuje rozmazaný náhled. Pokud je nainstalována odpovídající aplikace pro hodinky, můžete nejen reagovat pomocí předdefinovaných standardních odpovědí, ale také používat textový vstup. K tomu slouží i funkce Scribble, kdy musíte každé slovo kreslit písmeno po písmenu, nebo můžete využít i hlasové diktování. Úplná klávesnice je zatím dostupná pouze pro anglický jazyk a můžete ji aktivovat změnou nastavení země například na Spojené státy.

Displej – Apple Watch Series 7 s většími OLED panely

Do redakce nám dorazila největší 45mm varianta, která poskytuje 1,8palcový OLED displej s rozlišením 448 x 368 pixelů. Displej je oproti starším generacím jasnější, což mohu osobně potvrdit. Například mezi Apple Watch Series 5 a Series 7 je rozdíl skutečně znatelný. To znamená, že obsah lze vždy snadno přečíst, a to i venku. Dobrá je také stabilita pozorovacího úhlu hodinek.

Zdroj:

Zkusil jsem aktivovat funkci Rezerva, abych viděl, zda se maximální jas sníží. Skutečně jsem plného jasu nedosáhl, což zní logicky. Ovšem kolem 600 cd/m² je více než dostačující hodnota v tmavé místnosti. V našem hliníkovém případě je panel z přední části chráněn Ion-X sklem, které je odolnější než v případě Apple Watch Series 6. Sklo by tak mělo poskytovat větší ochranu. Pokud zvolíte modely s nerezovým nebo titanovým pouzdrem, je váš displej chráněn safírovým sklem. Ve srovnání s předchůdcem se šířka rámečku snížila ze 3 na 1,7 mm (z ~0,12 na 0,07 palce). Opět je podporována i funkce Always-on.

Zdraví a fitness – Optimalizace softwaru pouze pro Apple Watch Series 7

Jde-li o fitness funkce, hardware letošní generace se od řady Series 6 nezměnil. Chytré hodinky umožňují měřit srdeční frekvenci a určit hladinu kyslíku v krvi nebo saturaci (SpO2). Nadále je také možné vytvořit elektrokardiogram (EKG), který je schopen detekovat fibrilaci síní, což je opět známka zvýšeného rizika mrtvice.

Prostřednictvím mikrofonu můžete také sledovat hladinu okolního hluku, což funguje skvěle, ale po nějaké době začne být funkce spíše otravná. Proto ji vždy deaktivuji. S hodinkami jsem si mohl také velmi dobře monitorovat spánek, přičemž podrobná data mi poskytla iOS aplikace Zdraví. Apple Watch bohužel nenabízejí možnost měření krevního tlaku, což je funkce, na kterou mnoho uživatelů čekalo. V tomto ohledu byl Samsung s Watch 4 rychlejší.

Cíle činností

Hodinky od Applu perfektně motivují k denním pohybovým cílům. Máme tu tři kroužky aktivity nazvané Pohyb, Cvičení a Stát. Kromě kroků určuje i uraženou vzdálenost a vystoupaná patra. Spotřebované kalorie se počítají ze součtu všech aktivit včetně tréninků. Srdeční frekvence, hladina kyslíku v krvi a počet dechů lze měřit automaticky.

Zdroj:

Hodnota VO2max se během tréninku pouze odhaduje a vyžaduje, abyste spustili režim pěšího, turistického nebo běžeckého venkovního tréninku. Určuje také rychlost při stoupání do schodů, délku kroku a dobu podpory bipedu a můžete také aktivovat rozpoznávání pádů.

Srdeční frekvence, srdeční rytmus a saturace krve kyslíkem

Na rozdíl od Series 6 je nyní aplikace EKG k dispozici přímo na hodinkách. Kdo si nechce neustále zaznamenávat tep a saturaci krve kyslíkem, může vše omezit v nastavení na ruční měření, které je pro EKG tak jako tak nutné. Obecně v testech Series 6 prokázaly velmi dobrou přesnost měření srdeční frekvence. Vzhledem k tomu, že senzory a hardware jsou téměř totožné, mělo by to platit i pro generaci Series 7.

Zdroj:

Sledování spánku

Sledování spánku u Apple Watch Series 7 zůstává ve srovnání s předchůdcem téměř nezměněno. Záznam není nijak zvlášť detailní a rozlišuje pouze čas strávený vleže a fáze spánku, ale mezi spánkovými fázemi samotnými není žádný rozdíl. Záznam je však překvapivě přesný a navíc máte možnost zaznamenat tepovou frekvenci, saturaci krve kyslíkem a rychlost dýchání za minutu. Jednou z výhod nové technologie rychlého nabíjení je, že nyní osm minut nabíjení stačí k záznamu osmi hodin spánku. Obzvláště rychlé nabíjení je jedna z nejlepších novinek v rámci AW Series 7. K tomu ale více později.

Záznam tréninku

Nativní aplikace na hodinkách podporuje řadu druhů sportů a také dokáže automaticky rozpoznat některé aktivity. S watchOS 8 přibyla například jízda na kole venku. Ti, kteří naskočí na kolo a jen vyjedou, budou po krátké době dotázáni, zda má být spuštěno monitorování. Pokud si dáte pauzu, jakýkoli typ tréninku lze přerušit nebo jej můžete ručně pozastavit. Kromě zastavení relace vám stejná nabídka také umožňuje aktivovat ochranu vstupu pro kontakt s vodou, takže voda nebo déšť, které se dostaly na obrazovku, nemohou způsobit vstupy na dotykovou obrazovku.

Ti, kteří si během aktivity nechtějí brát svůj telefon, ale přesto rádi poslouchají písničky nebo audio knihy, je mohou zpřístupnit offline. Zvuk pak můžete poslouchat přes Bluetooth sluchátka. Záznam tréninku zahrnuje vzdálenost trasy, spotřebované kalorie, průměrnou rychlost, výškový rozdíl, tepovou frekvenci a další. Pokud chcete z různých důvodů získat podrobnější data, doporučuji se porozhlédnout v App Storu, kde si lze stáhnout kvalitní aplikace třetích stran.

Výkon a výdrž baterie – rychlé nabíjení dělá velký rozdíl

Apple Watch Series 7 používá Apple S7 SiP. System-in-a-Package využívá dvoujádrový procesor, který pracuje na frekvenci až 1,8 GHz a obsahuje 1 GB operační paměti a 32 GB vnitřní paměti. Kromě toho jsou integrované i čipsety U1 a W3, takže technická data by měla být shodná s předchůdcem S6. V benchmarcích zůstává čipset Apple za Qualcomm W4100, ale v každodenním provozu nabízí plynulý výkon bez zadrhávání.

Výdrž baterie

Troufám si říci, že obecně výdrž baterie je Achillovou patou hodinek od Applu. Zatímco konkurenti jsou často schopni zajistit několik dní provozu na jedno nabití, Apple uvádí výdrž baterie až 18 hodin. To je podle mě stále velmi málo, byť jsem se nikdy nesetkal se situací, kdy by se mi hodinky vybily.

Zdroj:

Během našeho testu jsme hodinky provozovali s neustále aktivním displejem a při středním jasu. Pokud jsem ráno hodinky sundal z nabíječky, před spaním jsem se pohyboval v rozmezí 36 až 39 %. V případě monitorování spánku jsem se ráno dostal na 23 až 25 %. I když je výdrž baterie poměrně podobná Series 6, velký rozdíl představuje integrovaná technologie rychlého nabíjení. Plné nabití trvá přibližně hodinu a půl (86 minut). Takže ti, kteří hodinky nabíjejí při ranním vstávání z postele při přípravě a snídani, mohou poté znovu začít používat plně nabité zařízení. Ostatně Apple udává, že se baterie dobije až na 80 % během 45 minut, což se i mně podařilo dosáhnout. V každodenním provozu je tato funkce skutečným plusem, i když delší výdrž baterie by byla rozhodně vítanějším prvkem.

Verdikt – více obsahu, zato málo změn

Se Series 7 Apple rozhodně neposunul hodinky na úplně novou úroveň. Dovedu si představit více změn, které by mohly hodinky skutečně posunout. Letošní generaci vnímám jako nutnou aktualizaci, dočkali jsme se rychlého nabíjení, většího a jasnějšího displeje. I když technologii rychlého nabíjení nelze považovat za inovaci, může v každodenním provozu znamenat značný rozdíl, zejména pokud chcete využívat všechny funkce hodinek naplno.

Rozsáhlé množství funkcí a zejména bezproblémová integrace do jablečného vesmíru představují největší přednosti Apple Watch. Můžete poslat jakoukoli zprávu, která se vám líbí, také do hodinek, a dokonce na mnoho z nich přímo odpovědět. Obsluha Apple Pay je dětská hra a užitečná u každé pokladny, zejména v době pandemie. Zdravotní údaje jsou velmi přesné, a přestože EKG není novinkou, lze jej stále nalézt jen u velmi malého počtu konkurentů. Hodinky navíc můžete používat k přehrávání hudby nebo k telefonování a ti, kteří zvolili mobilní verzi, to vše zvládnou i bez iPhonu.

Zatímco majitelům starších Apple hodinek se přechod na Series 7 může vyplatit, ti, kteří již vlastní hodinky řady 6, si mohou letos od nákupu odpočinout.

Za poskytnutí produktu děkujeme partnerovi Hodinky si můžete zakoupit ZDE

Domů Články Apple Watch Series 7: rychlé nabíjení dělá velký rozdíl [recenze]

reklama reklama

Je lyžování či plavání s Apple Watch bezpečné? Podívejte se, co všechno tyto chytré hodinky vydrží

Je lyžování či plavání s Apple Watch bezpečné? Podívejte se, co všechno tyto chytré hodinky vydrží Apple Watch jsou již dlouhá léta lídrem v oblasti smart hodinek. Velké oblibě se těší nejen kvůli jejich designu a jedinečným funkcím, ale také všestranné využitelnosti. Při každodenních aktivitách je však třeba brát ohled na určité limity. Jaká je jejich voděodolnost a teplovzdornost?

Zatímco nejnovější série Apple Watch disponují vynikající odolností vůči vnějším vlivům, starší jsou o něco citlivější. Přinášíme vám proto krátký přehled, co s jednotlivými verzemi můžete dělat a naopak, kterým faktorům byste se měli vyhýbat.

Plavání s Apple Watch

První a druhá generace Apple Watch (Series 0 a Series 1) je odolná vůči vodě podle IPX7. Tedy bez problémů zvládne déšť či polití vodou, avšak ponoření pod hladinu může způsobit poškození. Tyto verze tak nejsou určeny k plavání.

Apple Watch Series 2 a všechny novější verze již disponují odolností vůči vodě podle ISO 22810:2010. V praxi to znamená, že se mohou ponořit do hloubky až 50 metrů pod vodní hladinou. Jsou tak vhodné i pro plavání. Apple však nedoporučuje mít je na ruce při potápění do velkých hloubek.

Pozor na silný proud vody

U nulté a první série Apple Watch, ale iu novějších modelů, si dávejte pozor na silné proudy vody. Například z tlakových čističů nebo při vodním lyžování. Ty mohou často vyvodit vyšší tlak než je v hloubce 50 metrů pod hladinou. Tedy umí způsobit poškození.

S Apple Watch se můžete sprchovat, avšak výrobce nedoporučuje vystavovat je šamponům, sprchovým gelům a podobně. Obsažené chemické složky totiž dokážou negativně ovlivňovat těsnění či jiné citlivé součásti.

Použití Apple Watch v mořské vodě

Apple Watch Series 2 a novější lze používat iv mořské vodě. Nicméně, následně je důležité pořádně je opláchnout sladkou vodou. V opačném případě umí krystalky soli zablokovat mikrofon či jiné drobné otvory a narušit funkčnost.

Praktický tip: Při používání Apple Watch ve vodě vždy aktivujte tvz. „Water Lock“. Jedná se o zámek obrazovky, aby ve vodě nehrozilo nechtěné aktivování rozličných funkcí.

Voděodolnost náramků

Myslete na to, že ne všechny náramky Apple Watch jsou voděodolné. Pro dlouhodobé vystavení vodě nejsou určeny především kožené a ocelové verze.

Opalování či lyžování s Apple Watch

Samostatnou kapitolou je teplovzdornost hodinek Apple Watch. Výrobce tvrdí, že nejlépe fungují v tepelném rozsahu 0 – 35 °C. Lyžování s Apple Watch je možné, avšak není vhodné je používat při teplotách hluboko pod 0 °C. Dlouhodobé vystavení mrazům způsobuje rychlejší degradaci baterie.

Nošení Apple Watch během slunečných letních dnů obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Nicméně, vyhýbejte se dlouhodobému vystavení přímému slunci, například při opalování. Také není vhodné nosit hodinky do sauny.

Náš tip: Pokud se hodinky Apple Watch přehřejí, automaticky se zablokují a na displeji se objeví symbol teploměru. V takovém případě je sundejte z ruky a položte na dobře větrané stinné místo, kde se přirozeně zchladí.

Oprava Apple Watch 6 a dalších sérií

Pokud vaše smart hodinky Apple Watch přestaly plně fungovat, respektive, nedokážou spustit některé funkce, obvykle lze opravit. Příčin problémů však může být mnoho. Právě proto je dobré svěřit je do rukou expertům.

Recenze Apple Watch Series 2 – Apple velí: Sportu zdar!

Apple Watch se i přes poměrně pozdní vstup na trh rychle staly nejúspěšnějšími chytrými hodinkami a zvláště jejich druhá generace se setkala s vřelým přijetím. Apple Watch Series 2 se totiž zbavily většiny neduhů prvních hodinek pro iphonisty a tak trochu našly samy sebe.

Testován byl model Apple Watch 42 mm s pouzdrem z vesmírně šedého hliníku a černým sportovním řemínkem. Tato konfigurace hodinek vyjde na 12 290 korun.

Apple Watch Series 2 – videorecenze

Technické parametry Apple Watch 2 42 mm Kompletní specifikace Konstrukce 42,5 × 36,4 × 11,4 mm , 52,4 g , odolnost: ano Pásek kožený, kovový, umělý, vyměnitelný: ano , zapínání: přezka Displej AMOLED, 1,65" (272 × 340 px), tvar: hranatý Systém watchOS , kompatibilní s: iOS Datové funkce Bluetooth: 4.0, Wi-Fi: 802.11b/g/n, mobilní sítě: ne , NFC: ano Chipset Paměť vnitřní paměť: 8 GB , paměťové karty: ne Akumulátor 273 mAh , nabíjení: bezdrátové Dostupnost září 2016, 12 290 Kč

Obsah balení

Apple Watch Series 2

magnetická bezdrátová nabíječka

nabíjecí adaptér

stručný návod

Design a konstrukce: zvenku stejné, uvnitř jiné

Podíváme-li se na design a konstrukci, druhá generace Apple Watch ničím nepřekvapí. Mají na pohled stejné tělo jako první generace a jediná vnější vizuální změna spočívá v o 9 desetin milimetru vyšší tloušťce pouzdra. Tento nárůst zapříčinila větší baterie, ale prakticky jej nezaregistrujete. Jinak si hodinky zachovávají svou jednoduchou hranatou konstrukci.

Na jednom boku vystupuje digitální korunka (Digital Crown) a vypínací tlačítko, které slouží zároveň pro přístup k nabídce oblíbených aplikací. Na boku druhém nalezneme štěrbiny patřící k reproduktoru a mikrofonu. Na spodní straně je pak umístěn designově výrazný senzor měřící srdeční tep. Sem se zároveň přikládá magnetická bezdrátová nabíječka, která baterii nabije na 80 % zhruba za hodinu a půl. Nabití doplna pak trvá ještě o hodinu déle.

Nejdostupnější je sportovní verze s hliníkovým pouzdrem, která má i svou speciální edici Nike+, a začíná na 11 290 korunách. K dispozici je dále vyšší varianta s nerezovým pouzdrem a safírovým sklíčkem, která startuje na 17 990 korunách, a nejdražší verze s pouzdrem ze světlé keramiky začíná na 39 990 korunách. Hliníkové i nerezové hodinky se přitom vyrábějí hned v několika barevných provedeních.

Přes veškerou snahu Applu bohužel Watch nevypadají příliš jako hodinky.

Co se týče řemínků, jsou snadno vyměnitelné a na výběr je široká paleta náhradních. Můžete vybírat z originálních od Applu i z neoriginálních od celé řady výrobců. Nebyl by to sice Apple, kdyby se jednalo o standardní hodinářskou konstrukci, ale protože jsou produkty Applu kupovány ve velkém, výrobci řemínky se speciálním zásuvným mechanismem hromadně vyrábějí. Na výběr jsou řemínky silikonové, nylonové, kožené i ocelové, a to vždy v mnoha barvách. Buďte ale připraveni na to, že zvláště ty originální nevyjdou právě levně.

Apple zkrátka dělá vše proto, aby měl člověk i u takto masového produktu možnost mít jiné hodinky než ostatní. Tomu jde ostatně naproti i širokou škálou ciferníků, ze kterých si uživatel může vybírat. V nabídce jsou minimalistické analogové ciferníky, informacemi nabité digitální ciferníky i třeba ciferníky s animovanými postavičkami. Každý z ciferníků si pak uživatel může do značné míry i sám upravit a vybrat si informace, které na nich chce vidět.

Jenže přes veškerou snahu Applu bohužel Watch nevypadají příliš jako hodinky. Pro milovníky klasických náramkových hodinek bude nejspíš těžké vyměnit poctivý tikající kus hodinářského umění za uniformní „gadget“. Hranatý OLED displej s aplikacemi totiž jednoduše není to samé, co skutečný ciferník. Člověk zvyklý na hodinky bude těžce nést také fakt, že Watch bude muset každý den sundat a nabít. A protože chytré hodinky jsou jednoduše spotřební elektronika, nejspíš je bude také za dva tři roky chtít vyměnit za novější model.

Líbilo se nám:

větší baterie a bezdrátové nabíjení

kvalitní zpracování a čistý design

široký výběr variant hodinek a řemínků

bohatá nabídka ciferníků

Nelíbilo se nám:

nabíjení trvá poměrně dlouho

velmi drahé řemínky

Apple Watch nevypadají jako hodinky

Sport a fitness: v pohybu se Watch našly

Oproti první generaci hodinek, u kterých nebylo až tak zřejmé, k čemu jsou vlastně dobré, zamířily dvojkové Watch sebevědomě mezi sportovní zařízení. Dostaly totiž GPS a kromě toho jsou také vodotěsné. Tyto novinky ocení běžci, cyklisté i plavci, kterým Watch spolehlivě změří jejich sportovní výkony.

Díky GPS v hodinkách můžete při sportovním výkonu nechat telefon doma. Apple Watch změří trasu velice přesně. Na interní úložiště si navíc můžete nahrát (bohužel jen skrze iTunes) až 2 GB hudby, takže pokud máte bezdrátová sluchátka, nebudete telefon potřebovat ani kvůli hudbě. Po návratu z tréninku a opětovném připojení Watch k telefonu je výsledný sportovní výkon synchronizován s aplikací Aktivita, kde si uživatel může všechny důležité údaje prohlédnout a případně je i sdílet.

Dvojkové Apple Watch vydrží s kontinuálním využíváním GPS celých 5 hodin, takže by neměly mít problém změřit vám ani maraton. Pokud navíc vezmete iPhone s sebou, využíváno je jeho GPS, čímž je baterie hodinek šetřena. Apple Watch tedy v takové chvíli poslouží primárně jako měřič tepu a také displej, na kterém budete moci jednoduše sledovat všechna důležitá čísla. Snáze se tak udržíte v tempu či třeba v určité tepové frekvenci.

Jak již bylo naznačeno, Apple Watch Series 2 skvěle poslouží i při plavání. Přímo v aplikaci Cvičení najdete mimo běžeckých či cyklistických režimů i možnost „Plavání v bazénu“ a „Plavání na otevřené vodě“. Hodinky vám při plaveckém tréninku měří uplavanou vzdálenost, počet bazénů, spálené kalorie i srdeční tep. Naměřenou tepovou frekvenci je ale potřeba brát s rezervou, protože voda protékající mezi rukou a senzorem nevytváří pro přesné měření úplně ideální podmínky.

Při plavání displej zhasne, aby nedocházelo k nekontrolovanému ovládání hodinek v důsledku stékání vody po displeji. Po ukončení tréninku stačí otočit korunkou, čímž hodinky aktivujete a zároveň spustíte krátký proces vypuzování vody. Watch totiž umí pomocí zvuku a vibrací vytlačit vodu ze svého reproduktoru a mikrofonu, aby byly tyto komponenty opět okamžitě použitelné. Je to praktické a člověk se navíc může zaradovat, že má konečně hodinky s vodotryskem.

Díky výdrži 5 hodin při využívání GPS není problém si změřit ani maraton.

Pro sportovce jsou Apple Watch skutečně příjemným zařízením, za což může kromě hardwaru i software. Vestavěná aplikace Cvičení je nesmírně intuitivní a přehledná. Díky tomu máte o svém výkonu dobrý přehled již v jeho průběhu, protože se stačí podívat na hodinky. Ještě přehlednější a detailnější pohled na trénink vás pak čeká v iPhonu, kde se všechna cvičení shromažďují. Najdete mezi nimi jak výstupy z výchozí sportovní aplikace, tak i tréninky, které si změříte aplikacemi třetích stran jako Strava, Runtastic a podobně.

Zamrzí však, že u tréninku z takovýchto aplikací není importována trasa. Ačkoli ji aplikace změří, v aplikaci Aktivita na iPhonu uvidíte pouze číselné informace o čase běhu, tempu, průměrném srdečním tepu a spálených kaloriích.

Další příjemné novinky v oblasti cvičení nás čekají se zářijovým příchodem nové verze watchOS s pořadovým číslem 4, která přinese mimo jiné možnost jednoduše kombinovat v rámci jednoho tréninku více sportovních aktivit. Již zanedlouho si tak s Apple Watch budete moci bez obtíží změřit třeba triatlon.

Apple ale necílí jen na sportovce v pravém slova smyslu. Watch mají primárně pomoci motivovat k běžné pohybové aktivitě. Uživatel má za úkol uzavírat kruhy aktivity, a to tím, že ujde denní porci kroků, spálí dostatek kalorií a dostatečně-krát za den vstane ze sedu. Za zmínku pak stojí ještě funkce „Dýchání“, pomocí které se vás hodinky naopak snaží několikrát denně donutit v klidu zhluboka dýchat a uklidnit se. K aktivitě i k dýchání se můžete nechat motivovat notifikacemi, ale samozřejmě je lze vypnout.

Líbilo se nám:

GPS a vodotěsnost

přehledná a intuitivní aplikace Cvičení

důraz na běžný pohyb a aplikace Dýchání

Nelíbilo se nám:

hudba se do hodinek nahrává skrze iTunes

u výkonů měřených aplikacemi třetích stran není zaznamenána trasa

Aplikace a komunikace: řekněte to svojí ruce

Kromě užitečného osobního a sportovního kouče slouží Apple Watch také jako prodloužená ruka iPhonu, a to především v oblasti komunikace. Chytré hodinky jsou obecně skvělé v tom, že pokud vám někdo neustále volá a píše, postačí vám podívat se na zápěstí a vidíte, zda se jedná o něco důležitého, co musíte okamžitě řešit, nebo jestli jde o něco, co nyní můžete jednoduše nechat plavat.

Některé aplikace mají přímo svou verzi pro Apple Watch, ale na hodinkách se vám zrcadlí i upozornění od aplikací, které ji nemají (například WhatsApp). Velkou výhodou navíc je, že i na čistě zrcadlená upozornění můžete snadno reagovat, a to zpravidla smajlíkem, jednou z připravených odpovědí, či nadiktováním zprávy.

Diktování přitom funguje perfektně i v češtině. Anglicky mluvící uživatelé ale mají přeci jen tu výhodu, že jim Watch dle analýzy textu zprávy připraví možné odpovědi. V češtině se uživatel bohužel musí spokojit s „hloupými“ univerzálními odpověďmi, které samozřejmě nelze vždy využít. Diktování zprávy pak nemusí být vždy komfortní. Pokud člověk jde po ulici, nebo stojí v tramvaji plné lidí, asi mu nebude úplně příjemné diktovat důvěrnosti do vlastní ruky.

Apple chce z Watch udělat konkurenční výhodu iPhonu.

Dobrou zprávou je, že oproti starším Watch a především oproti předchozím verzím operačního systému watchOS jsou aplikace výrazně rychlejší, kvalitnější a lépe se s nimi pracuje. Ovládání je velice příjemné a snadno je obsloužíte s pomocí klasické korunky a dotykového OLED displeje s podporou Force Touch, případně skrze Siri (samozřejmě v angličtině). U složitějších úkonů je ale stále rychlejší vytáhnout z kapsy telefon.

Existuje celá řada aplikací, které vypadají velice šikovně a svým způsobem fascinují. Například povedená kalkulačka Calcbot umožňuje přímo na hodinkách provádět základní početní operace i převádět předvolené fyzikální jednotky a měny. Spendee naproti tomu umožňuje přímo do hodinek zadávat každodenní výdaje. Když ale tyto aplikace poprvé použijete, zjistíte, že ťukat na malinkatá tlačítka na hodinkách není až tak příjemné a rychlé a příště raději sáhnete po telefonu. Naopak třeba přivolání Uberu na hodinkách probíhá skutečně bleskové. Vždy tedy stojí za zvážení, kdy jsou Apple Watch ještě zrychlením a kdy se již aplikace na hodinkách stává spíše zajímavým experimentem než praktickou vychytávkou.

Nevýhoda Apple Watch spočívá v tom, že je mohou využívat jen majitelé iPhonů. I na chytrých hodinkách se ukazuje uzavřenost Applu a na první pohled to vypadá, že se firma zbytečně připravuje o miliony potenciálních zákazníků, kteří mají telefony s Androidem. Přístup Applu se zde ale od konkurence liší. Apple chce z Watch zkrátka udělat konkurenční výhodu iPhonu.

Líbilo se nám:

dobrá práce s notifikacemi

spolehlivé diktování zpráv i v češtině

pohodlné ovládání pomocí korunky, dotyku a Siri

Nelíbilo se nám:

v češtině Watch nenabízejí odpovědi dle kontextu

Apple Pay u nás není dostupné

Apple Watch jsou jen pro majitele iPhonů

Zhodnocení a závěr

Měli byste si tedy Apple Watch koupit? Pokud rádi sportujete a chtěli byste si své výkony měřit, dvojkové Watch poslouží skvěle. GPS i vodotěsnost jsou velkým krokem vpřed. Hodinky vám pak pomohou i v případě, že nechcete vyloženě sportovat, ale alespoň se trochu více hýbat.

Apple Watch jsou perfektní také pro ty, kterým v kapse neustále cinká telefon. S hodinkami ihned uvidíte, co se děje, a nebudete ho muset neustále vytahovat, abyste se podívali na displej. Šikovné pak mohou hodinky být také jako rychlý ovladač chytré domácnosti či třeba automobilu a uživatelé ve vybraných zemích ocení i možnost využívat Watch k placení skrze Apple Pay. Do České republiky ale tato služba bohužel zatím nedorazila a v nejbližší době asi ani nedorazí.

Pokud pro hodinky najdete své využití, Apple Watch poslouží skvěle a doporučit je lze dokonce i majitelům jejich první generace. Jak je u Applu zvykem, Apple Watch Series 2 sice vypadají zvenku stejně jako „jedničky“, ale uvnitř se změnilo mnoho. Kromě GPS a voděodolnosti disponují také znatelně rychlejším dvoujádrovým procesorem S2, displejem lépe čitelným na přímém slunci a vyšší výdrží baterie, která méně náročným uživatelům může zajistit i dva dny provozu. S celodenní výdrží tedy není nejmenší problém ani při hojnějším využívání GPS senzoru hodinek.

Na druhou stranu se nejedná o nikterak malou investici. Za 42mm model zaplatíte minimálně 12 290 korun. Menší 38mm hodinky určené primárně ženám pak stojí o tisícovku méně. Pokud navíc budete chtít jiný než sportovní silikonový řemínek, budete si ho muset dokoupit zvlášť. Ceny těchto řemínků by vydaly na samostatnou kapitolu. Jsou sice pěkné, kvalitní a velice snadno vyměnitelné, ale neuvěřitelně drahé. V obchodech naštěstí najdete i cenově dostupnější varianty řemínků od nezávislých výrobců.

Konkurence

V případě Apple Watch je těžké mluvit o konkurenci. Ne snad že by hodinky byly tak bezkonkurenčně dobré – jde opět o onu uzavřenost ekosystému Applu. Majitelé iPhonu, kteří chtějí plnohodnotné chytré hodinky, v podstatě nemají jinou možnost než sáhnout po Apple Watch. Ačkoliv jsou například Samsung Galaxy Gear 3 či Huawei Watch 2 výborné chytré hodinky, uživatelům iPhonu zdaleka nenabídnou takový komfort jako ty od Applu. Uživatelé Androidu pak naopak o Apple Watch nemusí ani přemýšlet, protože je se svým telefonem vůbec nespárují.

Největším konkurentem pro Apple Watch Series 2 je tak první generace hodinek, která ve vylepšené verzi s dvoujádrovým procesorem zůstala v prodeji. Liší se tedy absencí vodotěsnosti a GPS, přičemž cena staršího modelu je příznivější. Dámská 38mm varianta startuje na 8 290 korunách, větší 42mm pak na 9 290 korunách.