Výhody a nevýhody dvou konkurenčních pohonů hodinek jsou z velké části subjektivní záležitostí.
Quartz, či mechanika? To je otázka, která trápí lidstvo od počátku věků. No dobře, přesněji řečeno spíše až od doby, kdy se masově rozšířily quartzové strojky napájené elektrickou energií. To se stalo v 70. letech. V té době měla většina uživatelů jasno – quartzové strojky jsou přeci moderní, levnější a mnohem přesnější!
Díky tomu vypukla v hodinářském světě tzv. “Quartzová krize”. Ta pro pro tradiční mechanické strojky (a výrobce hodinek s nimi) znamenala velké problémy. Naštěstí tato doba již pominula, protože spousta hodinkových nadšenců usoudila, že starý dobrý mechanický hodinkový strojek má také něco do sebe. Jenže s tím je zpět i ona prvotní otázka. K jejímu rozlousknutí najdete indicie v článku.
Jak se k výběru strojku postavit?
Naprostým základem pro rozhodnutí mezi quartzem a automatem je pochopení základních vlastností a principů u obou technologií. K tomu jejich následné porovnání s vlastními požadavky a představami. Je zkrátka třeba určit, co od hodinek požadujete a následně vědět, co dané hodinky nabízí. Jedině tak je zaručena vaše maximální spokojenost a o to nám v Helveti jde především.
Hodinky s mechanickým strojkem
Začněme tedy tím tradičním, to znamená hodinkami s mechanickým strojkem. Hned na úvod bych chtěl vysvětlit častý omyl, tedy že hodinky, označované jako mechanické, mají pouze manuální nátah korunkou.
Mechanické u hodinek totiž znamená, že jsou ve strojku použity jen mechanické díly (žádná elektronika) a následně jsou dvě možnosti, jakým způsobem dochází k nátahu hnacího pera, které udržuje hodinky v chodu.
První možnost je čistě manuální nátah korunkou. Zde je nutné hodinky pravidelně natahovat. Tento způsob je dnes už výrazně méně používaný a najdeme jej paradoxně spíše u hodinářsky vyspělejších a dražších modelů, jako například Junghans Meister Handaufzug Terrassenbau 027/3000.02, nebo MeisterSinger N°02 AM6608N.
Někdy se jedná o skutečně zajímavé strojky s velkou rezervou nátahu, jako je tomu u modelu MeisterSinger Circularis Power Reserve CCP317G, kde rezerva chodu dosahuje úctyhodných 10 dní. V dnešní době má však drtivá většina mechanických strojků automatický nátah. Ten zajišťuje rotor automatického nátahu. Proto se velmi často označují mechanické hodinky rovnou jako automaty, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že se jedná o nejčastější řešení. Automatický nátah je pak u vyspělejších strojků doplněn i možností nátahu korunkou. Některé základnější kousky si však vystačí pouze s automatickým nátahem pomocí rotoru.
Jak funguje automatický nátah?
Rotor automatického nátahu se vlivem pohybu uživatele otáčí a tento pohyb je převeden v natahování hnacího pera. Pokud tedy hodinky pravidelně nosíte, dochází k jejich neustálému dotahování a není nutno řešit jejich nátah.
Nejtypičtější představitelé strojku s automatickým nátahem jsou dle mého názoru švýcarská ETA 2824 (a její ekvivalent Sellita SW200), kterou najdete například v univerzálních hodinkách Ball Engineer III Pioneer COSC NM2026C-S15CJ-BE. Dále pak strojek Seiko řady 4R, který tiká mimo jiné v legendárním modelu Seiko SRPE99K1 – Special Edition PADI.
Výhody mechanických hodinek
A jaké jsou tedy vlastně výhody a nevýhody mechanických hodinek?
Velkou výhodou mechanických strojků je jejich dlouhá životnost . To znamená, že při správné údržbě (obvyklý doporučený servisní interval je cca 5 let) mohou fungovat bez problému i za sto let. Proto je tento typ pohonu vhodný například jako dárek k výročí , nebo k významné životní události . Takové okamžiky si dle mého soudu zaslouží něco trvalého , což právě představují hodinky s mechanickým strojkem.
mechanických strojků je jejich . To znamená, že při správné údržbě (obvyklý doporučený servisní interval je cca 5 let) mohou fungovat bez problému i za sto let. Proto je tento typ pohonu vhodný například jako , nebo k . Takové okamžiky si dle mého soudu zaslouží , což právě představují hodinky s mechanickým strojkem. Stejně tak je možné je předávat z generace na generaci , což může vytvořit příjemnou rodinnou tradici. Jelikož v mechanických hodinkách není žádná baterie, je výhodou právě to, že není nutno ji měnit.
, což může vytvořit příjemnou rodinnou tradici. Jelikož v mechanických hodinkách není žádná baterie, je výhodou právě to, že není nutno ji měnit. No a v neposlední řadě musím zmínit skvělý pocit, který vyvolává nošení tak precizní jemné mechaniky, jakou je hodinkový strojek