Péče o hodinky

Anna Sedláková

Jak na to?

Tak jako každý šperk, který si zakoupíme, potřebuje náležitou péči, aby nám vydržel dlouho krásný a zachoval si co nejdéle svůj původní vzhled, tak i při hodinkách je třeba věnovat značnou pozornost jejich údržbě, nejen nošení. Nabízíme pár rad, jak si zachovat své hodinky v co nejlepší kondici, abyste si je mohli užít co nejdéle.

Povrchové čištění hodinek

Chcete-li zachovat co nejdelší životnost svých hodinek, je důležité abyste nejprve udržovali své hodinky v čistotě. Další důležitou součástí péče o hodinky jsou samozřejmě pravidelné návštěvy profesionálního hodináře, kde můžete dát svůj kousek odborně zkontrolovat.

Na povrchové čištění hodinek vždy používejte měkkou tkaninu. Pokud se jedná o jemné mikročástice jako je prach, zcela postačí suchý hadřík. Na hrubší znečištění použijte navlhčený hadřík mýdlovou vodou. Po použití hadříku s mýdlovou vodou je třeba hodinky vždy přetřít hadříkem, který je navlhčený čistou vodou, nebo jemně hodinky opláchnout a vysušit, aby na povrchu nezůstal mýdlový film, který může znehodnotit materiál hodinek. Povrch hodinek je důležité udržovat v čistotě, protože jemné částice mohou proniknout dovnitř. Setření prachu a drobných částeček je otázkou několika minut, za to značně pomůže při ochraně Vašeho oblíbeného kousku.

Vodotěsnost u hodinek

Při každých hodinkách třeba respektovat parametry vodotěsnosti. Pokud máte hodinky, které nejsou vodotěsné, jejich pouzdro otírejte vždy suchým hadříkem. Na řemínek můžete použít i navlhčenou tkaninu mýdlovou vodou.

V případě, že jste vlastníkem vlkotěsných, nebo vodotěsných hodinek, nemusíte se obávat použít navhlčenou tkaninu i na pouzdro i řemínek. Ideální pokud je po setření přeleštíte ještě suchým hadříkem.

Při vodotěsných hodinkách je důležité při styku s vodou mít vždy zatlačenou korunku a nikdy nemanipulovat pod vodou ani s tlačítky ani s korunkou.

Prudké nárazy hodinek, či jejich součástí (korunka, tlačítka) mohou oslabit jejich vodotěsnost, jakož i prudké změny teploty. Těsnění hodinek se časem opotřebují. Vzhledem k těmto faktorům je vhodné dát zkontrolovat vodotěsnost u hodináře každých 12-18 měsíců. Také při každém otevření hodinek je třeba udělat zkoušku vodotěsnosti.

Parametry vodotěsnosti:

30 metrů / 3ATM - vlhkotěsné - vhodné, když voda na ně stříká nebo po nich stéká - mytí rukou, déšť

50 metrů / 5ATM - vhodné když nejsou vystaveny vodě pod tlakem - mytí rukou, déšť, sprchování, povrchové plavání

100 metrů / 10 ATM - vhodné když jsou vystaveny jen mírnému tlaku vody - mytí rukou, déšť, sprchování, plavání, šnorchlování

200 metrů / 20 ATM - vhodné i vystavení tlaku vody - mytí rukou, déšť, sprchování, plavání, šnorchlování, běžné rekreační vodní sporty, potápění bez dýchacích přístrojů

Více než 200 metrů - vhodné na všechny druhy vodních sportů, potápění s dýchacími přístroji, mají vždy označení "potápěčské"

Vnější vlivy

Na materiál hodinek a taky na jejich kvalitu mají nepochybně vliv mnohé vnější faktory. Jde zejména o kyselost pokožky, pot, vystavení chemikáliím, kosmetickým přípravkům, ale také o vliv klimatických podmínek. Nikdy nevystavujte hodinky chemikáliím, plynem či rozpouštědlům. Kosmetické přípravky a parfémy nikdy nepoužívejte přímo na pouzdro a řemínek hodinek. Vyhýbejte se prudkým teplotním změnám, změnám vlhkosti, silným magnetickým polím, nevystavujte hodinky dlouhotrvajícímu slunečnímu záření, hodinky by neměly být po delší dobu vystaveny horkým nebo velmi chladným místům.

Při použití hodinek ve slané či mineralizované vodě je vždy opláchněte čistou vodou a vysušte. Pokud máte na hodinkách otočné okruží, při omývání s ním pootočte, abyste odstranili nečistoty jako písek, nebo vykrystalizovanou mořskou sůl.

Hodinky si odkládejte vždy na suché a bezpečné místo.

Péče o řemínky

Pokud máte v plánu používat hodinky ve vodě, nebo trpíte nadměrným pocením, určitě se vyhněte koženému pásku. Kůže není kamarád s vodou, proto jsou v tomto případě vhodnější řemínky z oceli, či gumy.

Životnost kožených řemínků při normálních podmínkách používání vydrží zhruba rok, rok a půl.

Pružnost a barvu kůže ovlivňuje zejména vlhkost, kyselost pokožky, pot, chemikálie, sluneční záření, úroveň opotřebení.

Řemínky čistíme navlhčenou měkkou tkaninou v čisté, nebo mýdlové vodě, v závislosti na znečištění a následně vysušíme. Kožené řemínky je nejlépe čistit měkkým hadříkem navlhčeným pouze v čisté vodě. Po vyčištění můžeme ošetřit a zvýšit jejich lesk přírodními oleji vhodnými na kůži.

Quartz hodinky

Baterii v hodinkách si vždy nechte vyměnit u renomovaného hodináře. Nikdy ji nezkoušejte vyměnit sami v domácích podmínkách. Životnost baterií je kolem 24 měsíců. Výdrž je však závislá na různých faktorech, jako například, pokud vlastníte hodinky s chronografem, ty spotřebují více energie, než hodinky bez něj. Nefunkční baterii dejte vždy odstranit co nejdříve, pokud je uvnitř hodinek příliš dlouho, může způsobit vážné poškození mechanismu.

Mechanické hodinky

Tento typ pohonu hodinek vyžaduje větší pozornost, než jiné mechanismy. Hodinky si vždy při natahování sundejte ze zápěstí dolů. Pravidelné servisní prohlídky by měly být u těchto typů hodinek samozřejmostí, ideálně každých 3 až 5 let.

Je třeba mít na paměti, že tyto typy hodinek jsou méně odolné vůči nárazům a otřesům a také mají menší přesnost než bateriové hodinky.

Mechanické hodinky vyžadují pravidelné natahování, automatické je třeba udržovat v chodu aktivitou, nošením. Rezerva při plném nátahu je od 28 do 48 hodin, dokud je třeba znovu je natáhnout, nebo nosit. Natahování hodinek dělejte každý den ve stejnou dobu. Mechanické hodinky nikdy nenatahujte po zastavení či pocítění odporu korunky.

Pro usnadnění údržby chodu je ideální volbou si k takovým hodinkám pořídit speciální navíjecí box tzv. winder.

Nastavení času a data

Nastavení času a data na hodinkách má svá pravidla, i když se může zdát, že jde o banalitu, je dobré se jich držet.

Čas a datum na hodinkách nikdy nenastavujte mezi 21.00 - 3.00 hodinou. Takové nastavení by mohlo vážně poškodit mechanismus hodinek.

Pokud máte klasické automatické datumové kolo, po měsíci, který má 30 dní, je třeba si první den v měsíci nastavit ručně. Číselník datumovníku má vždy 31 číslic a proto první den následujícího měsíce po 30 denním, budete mít na hodinkách datum 31.

Pokud se Vám datum na hodinkách přehazuje na následující v průběhu dne, je třeba provést nastavení času o 12 hodin směrem dozadu. Následkem toho by se měl datum začít přehazovat správným způsobem.

Shrnutí

Je nesmírně důležité dodržovat doporučené zásady a pravidla při péči o hodinky a věnovat značnou pozornost jejich pravidelné údržbě. Tento čas se Vám pak vrátí v podobě radosti z hodinek, kterou si tak můžete vychutnávat mnoho dlouhých let.