Automatické hodinky jsou hodinky, které nepotřebují baterii, jejich pohon je mechanický. Tento typ hodinek je doplněn o samonatahovací mechanismus, který zajišťuje natahování (pružinky) pera. Těmto hodinkám se také říká automaty nebo hodinky samonatahovací.
Jak tedy fungují? Pohybem ruky se na strojku roztáčí rotor (vahadlo, které je uloženo většinou centrálně na strojku hodinek), který pomocí soukolí zpřevodovaného do pomala natahuje pero. U většiny automatických hodinek je prosklené dýnko (spodní víčko hodinek), aby bylo vahadlo pohonu viditelné. To určitě zvyšuje atraktivitu a přidává na celkovém vzhledu hodinek.
Prohlídněte si naše automatické hodinky.
Napájení těchto hodinek má tedy obrovskou výhodu, nikdy se vám nevybije baterie a pokud nebudou nijak fyzicky poškozeny, budou fungovat na věky. Z pohledu ekologické stránky nám vznikne další výhoda tím, že hodinky nepoužívají baterie, nevzniká jejich používáním žádný nebezpečný odpad, který by mohl mít vliv na životní prostředí.
Většina výhod má nějaké to "ale". Hodinky sice fungují defakto samy, ale nejedná se o perpetuum mobile, energii vašeho pohybu potřebují, takže pokud je na pár dní odložíte, opětovné použití vás může vyděsit zastaveným časem. S hodinkami nic není, pouze se pružina roztáhla a nemá další energii k pohánění strojku. S hodinkami stačí chvilku lehce třást, aby se natáhlo pero a hodinky zase fungují. Samozřejmostí je opakované seřízení času.
Historie: Až do roku 1923 se všechny hodinky natahovaly ručně - korunkou. A právě v tomto roce pokládá první základ pro automaty angličan John Harword. A roku 1930 si nechává patentovat systém automatického nátahu firma Rolex - tento systém je využíván dodnes. Další ikonou automatického nátahu je značka Eterna - ta první ukládá rotor do kuličkového ložiska, čímž je docíleno podstatně více otáček rotoru a tím snadnějšího dotahování pera. Díky tomu má pero stálejší výdej tlakové energie do soukolí a hodinky chodí přesněji.
Petr Vránek dne: 20.1.2020
Navíc NE88A pro mechanismus spouštění, zastavování a nulování stopek používá vertikální spojku. Je výrobně podstatně náročnější, ale přináší vyšší kvalitu celého mechanismu. Seiko přidává i méně obvyklé vlastní řešení nulování, tedy návratu ruček malých sčítačů minut, hodin a velké centrální ručky sekund. Běžné je použití jen dvojice srdcovek, které otočí i s ručkami na pozici 12 jedna páka. Vrací se sice okamžitě, skokově, na „nulu“. Ovšem jen stopovací ručky sekund a minut. Hodin ne. Japonský strojek zvládá i tohle. Má trojramennou páku v jeden okamžik otáčející tři srdcovky a tedy i všechny tři ručky stopek.
Seiko a tento strojek chronografu se může pochlubit ještě jedním řešením, které opět najdete spíše jen ve strojcích takových značek jako IWC, Cartier a podobně. Jde o výstředníkový nátah, který Seiko zavedlo jako druhá značka vůbec v historii, a to nedlouho po IWC. Jedná se o přídavný mechanismus, který značně urychluje při obvyklém pohybu rotoru automatický nátah hnacího péra. To ono zaručuje jak rezervu chodu strojku. Rychlý nátah jako u NE88A pak zásadně ovlivňuje přesnost chodu, protože rychle poté, co hodinky teprve upnete na zápěstí, zajistí vysokou rezervu chodu.
Co tedy SII NE88A nabídne? Moderní vysokou frekvenci, rezervu chodu více než 45 hodin, vysoké množství kamenových uložení (tedy 34 syntetických rubínů), které snižují možné tření hřídelí a dalších komponentů. Kalibr má moderní stavbu, je přesný a spolehlivý, zároveň majitel ocení jemný chod tlačítek chronografu.
Opravy hodin
Často mi bývají kladeny stejné otázky. Ty nejčastější dotazy jsem se rozhodl doplnit o odpovědi týkající se opravy hodin na příkladu nejčastější opravy starých mechanických či historických hodin. Máte dotaz který tu není? Neváhejte mě kontaktovat.
Jak dlouho nám hodiny ještě budou sloužit?
To záleží pouze na vás. Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, zručně a nanejvýš promyšleně – o čemž svědčí skutečnost, že tu s námi jsou přes 100 nebo i 150 roků. Pokud nezanedbáte pravidelný servis, budou sloužit i nadále. Které z hodin jež si dnes koupíte vydrží tak dlouho?
Proč provádět servis, když hodiny fungují dobře řadu roků?
Řadu roků vám fungují proto, že se jedná o velmi kvalitní stroj vyrobený z kvalitních materiálů. Každý mechanický stroj však potřebuje pravidelnou údržbu. Ve svém autě také měníte olej každých 10 až 15 tisíc kilometrů nebo 2x do roka, a při tom běžné osobní vozidlo víc času stojí než jezdí. Vaše hodiny však pracují stále – 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Prostě pořád.
K čemu je tedy servis dobrý?
U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelná údržba tyto tření, a zvláště pak jejich následky, eliminuje na minimum a tím zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost.
A nestačí, když prostě hodiny něčím přimažeme?
To je to nejhorší co jim můžete udělat. V ložiskách se spolu s prachem z ovzduší usazují i mikroskopické částečky vniklé otěrem součástí a ono „přimazání“ způsobí, že z těchto částic a starého zatuhnutého oleje vytvoříte perfektní brusnou pastu.
Takže hodiny se předtím musí vyčistit?
Nejen to. Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení a další kroky.
Jak často je vhodné servis provádět?
Dříve doporučená doba byla pět roků. Zkušenosti z praxe však ukazují, že tato již může být nedostatečná. Vzhledem k různým civilizačním jevům, jako je např. zvýšená kyselost v ovzduší dochází k rychlejšímu vysychání a degeneraci olejů. Má zkušenost je ta, že pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za čtyři roky.
Co nás bude servis stát?
Záleží na celkovém stavu stroje a jeho opotřebení. Vždy však vyjde v součtu pravidelný servis podstatně levněji, než náročná oprava poškozeného a zanedbaného stroje.
Provedete servis přímo u nás doma?
Pokud má být servis proveden řádně a pečlivě, je nutno stroj demontovat a servis provést v mé hodinářské dílně. Servis prováděný přímo v místě zákazníka zkrátka není možno kvalitně provést. Takový zásah by se spíše podobal onomu zmiňovanému „přimazání“, jež v konečném důsledku spíše podstatně sníží životnost hodin (a zbytečně vytáhne peníze z Vaší peněženky). V praxi se však stále s takovými případy setkávám.
Nemůžeme si dovolit mít hodiny dlouho pryč.
Proto jsem Vám schopen poskytnout servis ve zkráceném termínu – do 48 hodin, i přes víkend. Záleží však vždy na celkovém stavu stroje, pracnosti opravy či na potřebě renovace nebo výroby nových dílů. Přesnou dobu opravy s předpokládanou cenou Vám jsem schopen sdělit nejlépe po předběžné prohlídce.
Co a koho k tomu potřebujete?
Nepotřebuji v podstatě vůbec nic. Pouze oprávněnou osobu na dobu cca 20-30 minut, jež mě doprovodí k hodinám. Na servis i opravu se v naprosté většině případů demontuje pouze samotný stroj. Pouzdro hodin není třeba odvážet a zůstává tedy na místě.
Jaké hodiny jste schopen opravit?
Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických. Hodiny pendlové, bicí, kukačky, barometry, hrací strojky, zkrátka vše, co kdy chodilo.
Opravy školních hodin provádím také.
Nemůžete hodiny dovézt či nevíte, jak je poslat?
Nevadí. Pro hodiny mohu přijet osobně. Stejně tak je poté dovezu zpět, zavěsím a zprovozním. A to po celé ČR.
Pokud to však stav hodin dovolí, můžete ušetřit za mou cestu (či svůj čas čekáním, než pojedu kolem) a svěřit jejich dopravu ke mně přepravní společnosti nebo České poště, nejlépe formou „Obchodního balíku“.
Obchodní balík má mimo doručení do druhého dne tu výhodu, že jej nemusíte balit do papíru a pečetit. Stačí jej pouze přelepit páskou. V ceně obchodního balíku je pojištění do částky 30.000 Kč a lze sjednat i na vyšší.
Hodiny však přesto dobře vypodložte polystyrenem, bublinkovou folií či alespoň starými novinami. Pro absolutní klid použijte další větší a vystlanou krabici, do které vložíte tu s hodinami.
Stále si nejste jisti, či máte více dotazů?
Prohlédněte si reference mých klientů, či mě neváhejte kontaktovat. Rovněž nás můžete navštívit v naší prodejně a dílně v Prostějově.