A se svým výrobkem se místní podnikatelé náležitě chlubí.
„Náš produkt má všechny funkce jako Apple Watch, a v lecčem je dokonce předčí,“ řekl Čeng I, zakladatel firmy, jejíž elektronické hodinky dokážou telefonovat, brouzdat po internetu a přehrávat filmy.
Na chytrých hodinkách údajně začal pracovat před osmi lety - tedy „dávno, dávno před Applem“, řekl Čeng I agentuře AFP.
Apple slaví v Číně úspěch a analytici předpokládají, že i chytré hodinky této firmy se stanou hitem mezi trendy, které zákazníci v nejlidnatější zemi světa sledují. Hodinky Apple Watch ale stojí 2 588 jüanů (asi deset tisíc korun) a více, zatímco čínská alternativa přijde jen zhruba na šestinu této částky.
„Hodinky Apple jsou nádherné. Ale my jsme byli rychlejší v uvedení produktu na trh, a taky jsme mnohem levnější,“ dodal Čeng, který zahájení prodeje Apple Watch jen vítá - alespoň podle něj zvýší povědomí zákazníků o tom, že tento produkt existuje.
U výrobní linky továrny v čínském průmyslovém středisku Šen-čen dělníci v modrých košilích a žabkách pájí, lepí a šroubují hodinky, které po každém úkonu posílají dál po pohyblivém pásu.
Zhruba stovka zaměstnanců dokáže vyrobit asi dva tisíce kusů chytrých hodinek denně a Čengova firma Shenzhen YQT Electronics díky nim prodává více než 50 tisíc těchto doplňků měsíčně.
Někteří analytici uvádějí, že Apple už po celém světě přijal sedm milionů objednávek na své hodinky, které by zákazníci měli už dnes začít dostávat.
V Číně ale zaplnily regály levnější napodobeniny. „Máte zájem o hodinky Apple?“ ptá se jeden z prodavačů v Šen-čenu, ale rychle přiznává, že jde o místní imitaci. Čínské verze se v jedné věci od modelu Applu liší - většina z nich používá SIM karty a v zásadě fungují jako telefony, zatímco mnoho funkcí Apple Watch závisí na iPhonu.
Továrny na napodobeniny
Výrobci čínských chytrých hodinek jsou soustředěni v jižní provincii Kuang-tung, kde před více než deseti lety zahraniční firmy včetně dodavatelů Applu založili velké továrny. Díky tomu mohou místní firmy využívat bohatou líheň designérských talentů i přítomnosti tisíců výrobců komponentů soustředěných na jednom místě.
Továrny jako je ta Čengova zaměstnávají převážně mladé lidi. „Jde o velmi přesnou práci, proto si v ní nejlépe vedou zaměstnanci od šestnácti do 30 let,“ říká kontrolor Ou-jang Süe-chaj.
Dělníci dostávají základní mzdu kolem čtyř tisíc jüanů (16 300 korun) měsíčně a často pracují 12 hodin denně, šest dní v týdnu. Od neustálého opakování stejných pohybů je nesmí nic rozptylovat, takže například hudba na pracovišti je vyloučená.
„Už jsem slyšel o Applu, ale moc tomu nerozumím. Myslím, že my děláme něco jiného,“ řekl devatenáctiletý zkoušeč hodinek Tchan Li-sia.
Provincie Kuang-tung je nechvalně proslulá svými padělanými verzemi výrobků světových elektronických značek, ale Čeng nálepku padělku odmítá. „Já to nepovažuju za padělání. Podle mě jde o učení se, přijetí toho, co je nejlepší, a posunout to ještě o kus dál,“ řekl.
Tento drobný osmatřicetiletý muž řídí BMW, rád hraje golf a jí steaky. Jeho kancelář s odpadky posetou chodbou a zrezivělým výtahem je zatím na hony vzdálená nablýskanému Silicon Valley. I tak ale tvrdí, že jeho firma je schopna dovést jakýkoli produkt od fáze nápadu na trh během pouhých šesti měsíců.
„Chtěl bych být čínský Steve Jobs,“ dodává Čeng s odkazem na zesnulého zakladatele firmy Apple. „To je můj sen.“
Společnost Mobvoi představila svou první generaci hodinek TicWatch Pro již na začátku roku 2019. V té době šlo o svěží vítr ve světě Wear OS. Od té doby vzniklo několik dalších modelů, ovšem až ten poslední, tedy TicWatch Pro 3 GPS stojí podle nás za to. Nechápejte nás špatně, předchozí generace nebyla vůbec špatná a před nějakým časem jsme ji pro vás také testovali. Líbil se nám druhý displej, ale i neobvyklý design. Naopak nás ale trochu zklamal výkon, což je u takto drahých hodinek celkem problém. A právě na ten se soustředí třetí generace TicWatch Pro.
Obsah recenze
Obsah balení TicWatch Pro 3 GPS
Hodinky TicWatch Pro 3 GPS vám dorazí v pěkné papírové krabičce. Spolu s ní je v balení také nabíjecí kabel, ovšem bez adaptéru. To však není u nositelné elektroniky nic neobvyklého. Nepočítejte ani s žádným náhradním řemínkem nebo ochranným sklem. Zkrátka je zde pouze to nejnutnější. Samozřejmě je zde základní manuál nebo prospekt lákající na členství v klubu Mobvoi.
Hodinky TicWatch Pro 3 GPS
nabíjecí kabel
základní manuál
prospekt klubu Mobvoi
Kvalita zpracování a vzhled
Zpracování hodinek TicWatch Pro 3 GPS je velice podobné předchozím generacím. Pokud se vám tedy předešlá generace nelíbila, nebude tomu ani u tohoto modelu jinak. Osobně se nám hodinky celkem líbí a je dobře, že jde nějaká firma alespoň trochu proti proudu dnešního minimalisticky vypadajícího hardwaru. K několika změnám ale přece došlo. TicWatch Pro 3 GPS jsou o 0,4 mm tenčí než jeho předchůdce a o celých 28 % lehčí. Možná vás čísla tolik neoslní, ale v praxi je ten rozdíl opravdu velký.
Pokud k tomu navíc přičtete fakt, že se v letošním modelu nachází větší baterie, pochopíte že designéři odvedli opravdu dobrou práci. Jako celek jsou ale hodinky stále poměrně velké. Proto se příliš nehodí na ženské nebo mužské menší zápěstí (jak můžete vidět na fotografiích). Co se týče samotného zpracování, to je opět na špičkové úrovni. Vrchní strana je tvořena z nerezové oceli a dolní pak z plastu, což ale nijak nevadí a hlavně to není vidět. Kromě displeje hodinky ovládáte dvěma hardwarovými tlačítky. Je důležité zmínit, že hodinky tentokrát nemají certifikaci MIL-STD-810G, což je sice trochu škoda ale pro běžné smrtelníky to není žádná velká překážka. Možná bychom ocenili o něco propracovanější haptiku, ovšem to je na delší povídání. Pokud nejste zvyklí třeba na Apple Watch, nebudete zklamaní.
LIDL nabízí hodinky Amazfit T-Rex a náramek Xiaomi Mi Band 5 čtení: 1 minuta ( uložit na později ) čtení: 1 min. uloženo uložit na později 1 min. uloženo
TicWatch Pro 3 GPS Official TVC – Go Beyond Limits
Poměrně hodně diskutovaným tématem u letošního modelu byl řemínek. Ten je totiž silikonový a ne kožený, přestože tak z větší vzdálenosti působí. Je navíc obšitý a nemůžeme si pomoct, ale vypadá dobře! Podle nás vůbec nijak nesnižuje kvalitu a naopak při cvičení je praktičtější než kůže.
Dva displeje
Stejně jako u předchozí generace TicWatch 3 Pro GPS disponují dvěma displeji. Jeden slouží pro ovládání a zobrazování systému Wear OS a všech pokročilejších funkcí, druhý pak dokáže ušetřit baterii. Pojďme se nejdříve zaměřit na ten hlavní. Jde o 1,4″ AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 pixelů a 60 Hz obnovovací frekvencí. Ano, už i v hodinkách se zmiňuje tato hodnota. A rozhodně nejde jen o reklamní trik (ostatně se tímto údajem Mobvoi ani nijak extra nechlubí). Většina chytrých hodinek totiž disponuje 30 Hz obnovovací frekvencí a ten rozdíl pocítíte téměř okamžitě.
Nedokážeme přesně sdělit, zda nám hodinky přijdou oproti předchozí generaci o tolik rychlejší díky vyšší obnovovací frekvenci, nebo díky lepšímu čipsetu. Pravděpodobně ale půjde o kombinaci obou těchto prvků dohromady. Hlavnímu displeji nemáme absolutně co vytknout. Je více než dostatečně čitelný na přímém slunci, rychlý a velmi responzivní. Pak zde máme již zmíněný LCD displej, který slouží jako sekundární. Hlavní benefit používání spočívá v tom, že ušetříte energii. Jenže samozřejmě přijdete o většinu výhod chytrých hodinek. Pokud vám ale v některých případech stačí zobrazování času, baterie a kroků, třeba jej oceníte. Osobně jsme ho využili pouze pro účely recenze, v praxi jsme ale po většinu času využívali hlavní AMOLED panel a měli zapnutý Always-On režim.
Technické specifikace TicWatch Pro 3 GPS
47 mm tělo z nerezové oceli a plastu, silikonový řemínek
rozměry 47 x 48 x 12,2 mm, váha 41,9 g
1,4″ AMOLED panel s rozlišením 454 x 454 pixelů
sekundární FSTN displej
577 mAh baterie
Snapdragon Wear 4100, 1 GB RAM, 8 GB úložiště
Operační systém Wear OS
Jak již bylo zmíněno, v Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS běží operační systém od Googlu – Wear OS. Konkrétně tato nejnovější verze 2.1 je založena na Androidu 9.0 Pie. Na systému je vidět, že by potřeboval aktualizaci, která má přijít v tomto roce a Wear OS má být založen na Androidu 11. Kromě aplikací typických pro tento systém se zde vyskytují také přímo Mobvoi aplikace, což je příjemná alternativa. Osobně máme ale raději ty od Googlu. Jsou v češtině a přijdou nám o něco rychlejší, ovšem mnohdy nenabízí některé dodatečné funkce.
Aplikace si můžete samozřejmě stahovat z obchodu Google Play a samozřejmě tím, že jde o otevřenou platformu se fantazii meze nekladou. Do hodinek si můžete stahovat aplikace jako Messenger, Spotify, Telegram, Google Keep, Google Mapy nebo třeba Shazam. Velice užitečný je také Google Asistent, který umí odpovídat i na pokročilejší dotazy. Systém jako takový je přehledný a neměli jsme s ním sebemenší problém. Osobně jsme ale velice zvědaví na letošní aktualizaci, která by mohla vdechnout Wear OS svěží vítr.
DON’T BUY THE WRONG SMARTWATCH! ⌚ [Tizen OS vs. Wear OS] – How Do Google & Samsung Compare?
Zdraví a fitness v TicWatch 3 Pro GPS
Speciální pozornost si podle nás zaslouží funkce u Google Map, kdy v případě že si zadáte trasu v telefonu, můžete si ji snadno odeslat přímo do hodinek. Google Mapy jsou navíc pro Wear OS navrženy velice dobře a třeba při jízdě v autě či běžné chůzi dávají dostatek informací. Co se týče fitness a sledování zdraví, je zde na výběr hned z několika užitečných funkcí a aplikací. V aplikaci TicExercise nalezneme celkem 13 různých režimů jako třeba jízda na kole, běh, chůze, plavání nebo třeba jóga. Aplikace nejsou špatné a mají skvělé vychytávky, ale Google Fit je pro nás vhodnější. Díky integrované GPS můžete jít běhat jen s hodinkami a stále uvidíte vaší trasu, což oceníte hlavně v létě, kdy tahat sebou telefon bývá problém.
Wear OS hodinky budou lepší a rychlejší. Qualcomm láká na nový čip čtení: 1 minuta ( uložit na později ) čtení: 1 min. uloženo uložit na později 1 min. uloženo
TicWatch Pro 3 GPS umí samozřejmě sledovat srdeční frekvenci a to 24/7 a nechybí ani senzor sledující okysličení vaší krve. Při srovnání s Apple Watch poslední generace bývá rozdíl v jednotkách a dokonce se mnohdykrát stane, že oboje hodinky vykazují zcela totožné hodnoty. Z toho lze vyhodnotit, že jsou senzory poměrně přesné. Novinkou je také sledování stresu pomocí aplikace TicZen, které můžete kombinovat třeba s dechovými cvičeními TicBreathe. Potěší také aplikace TicHearing, která vás upozorní na nadměrné množství hluku. Ovšem v této době žádný koncert či větší společenská akce zatím nehrozí, takže jsme to v praxi příliš otestovat nemohli.
Snapdragon Wear 4100 je tou pravou volbou
Mobvoi TicWatch Pro 3 GPS jsou vůbec prvními hodinkami s čipsetem Qualcomm Snapdragon Wear 4100 a na hodinkách je vyšší výkon opravdu znát. Systém Wear OS díky němu působí plynuleji, rychleji a mnohem citlivěji než u jakýchkoliv jiných hodinek s tímto systémem.
Jak již bylo řečeno, před nějakým časem jsme testovali předchozí generaci a nárůst výkonu je opravdu enormní. Zatímco v TicWatch Pro 2020 jsme si stěžovali na to, že hodinkám občas dochází dech a některé aplikace se načítají opravdu dlouho, u aktuální verze toto vůbec nehrozí.
Výdrž baterie TicWatch Pro 3 GPS
Výdrž baterie těchto hodinek se velice liší dle toho, jak nároční jste a kolik máte povolených funkcí. Pokud omezíte některé funkce jako monitorování 24/7, jas necháte na automatickém a nebudete využívat GPS, vydrží vám hodinky klidně 3 dny běžného používání. Pokud povolíte Always-On displej, gesto pro rozsvícení displeje při zvednutí ruky nebo častější monitorování okysličení krve a srdečního tepu, dostanete se asi na den a půl. To je ale stále na poměry Wear OS výborná hodnota.
Pokud budete využívat převážně sekundární LCD displej, dostanete se klidně na výdrž 45 dní, ovšem jak již bylo řečeno, přijdete o většinu funkcí, kvůli kterým byste si takové hodinky zřejmě pořídili.
Cena a dostupnost
Hodinky TicWatch Pro 3 GPS jsou dostupné na většině českých e-shopů a zaplatíme za ně asi 8 000 Kč. Prodávají se pouze v této černé barevné variantě se silikonovým řemínkem.
Resumé
Pokud máte zájem o jedny z nejlepších, nejplynulejších a nejvychytanějších hodinek se systémem Wear OS, měli byste o TicWatch Pro 3 GPS vážně zapřemýšlet. Nabízejí totiž skvělé aplikace přímo od Mobvoi, skvělý a plynulý AMOLED displej a také na poměry hodinek s Wear OS skvělou výdrž baterie, kterou umí v případě nouze prodloužit i sekundární displej. Ano, jsou sice o něco dražší než je u Android hodinek zvykem, ale za své peníze dostanete opravdu kvalitní a dobře zpracovaný produkt.
Klady + Skvělý výkon díky Snapdragon Wear 4100
+ AMOLED displej s 60 Hz frekvencí
+ Druhý displej se může hodit
+ Česká lokalizace
+ Otevřenost systému Wear OS
Zápory – Pro někoho velikost hodinek
– vyšší cena
Jak se vám líbí TicWatch Pro 3 GPS?
Za zapůjčení děkujeme oficiálnímu českému distributorovi.
Ty jsou nezbytně nutné pro fungování webu a jeho funkcí, které se rozhodnete využívat. Bez nich by náš web nefungoval, např. by nebylo možné se přihlásit k uživatelskému účtu.
Personalizace obsahu
Tyto cookies nám umožní zobrazit Vám obsah a reklamy dle údajů, které jsou o Vás dostupné tak, abychom se co nejlépe strefili do Vašich potřeb. Jde zejména o to, jaký obsah jste si zobrazili, či na jakém zařízení na naše stránky přicházíte.