Jak spárovat chytré hodinky s telefonem

Anna Sedláková

Údržba šperků

Důležitá je čistota šperku ze zlata, platiny, palladia i stříbra. Zvláště brilianty a jiné drahokamy je potřeba pravidelně čistit, aby vynikl jejich třpyt. Ideální je čištění u zlatníka v ultrazvukové čističce, který zároveň zkontroluje stav šperku.

V domácích podmínkách se dájí šperky čistit přípravky, které se dají koupit v klenotnictvích, v prodejnách drogerie, nebo u společnosti POLOMIO. Jsou to univerzální čistící kapaliny a hadříky na všechny drahé kovy, nebo speciálně určené pro ošetření zlata, stříbra či platiny. Před jejich použitím si pozorně přečtěte návod k použití. Hadříky nepoužívejte na zlaté a platinové šperky, jejichž povrch je matovaný, nebo jemně gravírovaný. Taková úprava se může velmi snadno poškodit, mat se stává lesklým.

Při čištění šperků pozor na perly a korál, ty jsou organického původu a nesvědčí jim žádné agresivnější zacházení. Perly by neměly přijít do styku s chemikáliemi včetně parfémů, laku na vlasy a make-upu. Potom by svůj lesk mohly ztratit a jejch povrch by výrazně zmatněl.

Šperky s drahými kameny, perlami a korálem nevkládejte do horké vody. U některých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost! Některé kameny, jako třeba diamant (diamond), rubín (ruby), safír (sapphire), akvamarín (aquamarine) a moissanit jsou odolnější, ale např. opál, smaragd (emerald), vltavín, záhněda, růženín, ametyst, olivín (peridot), turmalín (turmaline), kunzit, jsou výrazně křehké. U některých drahých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost! U nekvalitních zlatých a stříbrných šperků a u bižuterie jsou některé kameny do šperku jen lepené a při neopatrném používání a čištění mohou vypadnout.

Vyhýbejte se kontaktu s tvrdými materiály.

Zlato nepatří mezi nejtvrdší kovy a poměrně snadno se poškrábe. Diamanty jsou sice nejtvrdším nerostem na planetě, ale při výrazném nárazu pod určitým uhlem může prasknout. Zlaté šperky nenoste při činnostech, kde je lze snadno poškodit. Například při práci v prašném, chemicky agresivním nebo vlhkém prostředí, při sportu, kde může dojít k přetržení zlatých řetízků, nebo zranění od zlatých náušnic, zlatých přívěsků apod. Nedoporučuje se ani manuální práce se snubními prsteny či zásnubním prstenem. Odložte svůj šperk také při sportu. Korunka neboli obruba, jenž drží kámen, by se mohla uvolnit a riskujete tak ztrátu diamantu, nebo jiného drahého kamene.

Nevystavujte Váš šperk extrémním teplotám a chraňte ho před domácími čistícími prostředky. Na noc raději své šperky odložte do šperkovnice.

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky velmi rychle reagují na vlivy vnějšího prostředí změnou barvy nebo ztracením lesku. Stříbro reaguje už na malou přítomnost nevhodných chemických látek způsobujících jeho černání. Zvláště citlivé je na přítomnost síry. Z organických látek je to například lidský pot. Ten má u každého jiné složení. Proto někomu stříbrné šperky černají a někomu ne.

I když to není tak časté, barvu může změnit i šperk zlatý. Nejčastěji k tomu dochází u zlatých náušnic, které změní barvu v místě průchodu ušním lalůčkem. Podobné je to u zlatého piercingového šperku. Zlaté šperky s kameny a perlami nevkládejte do horké vody. U některých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost!

Zlaté, stříbrné a platinové šperky skladujte v prostorech bez agresivních chemikálií. Nejlépe v sáčcích z PVC v tmavém prostředí bez přístupu vzduchu. Nebo alespoň ve šperkovnici určené speciálně pro šperky.

Údržba šperků

ÚDRŽBA ŠPERKŮ

Aby Vaše šperky zůstaly krásné, vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Zvláště u často nošených šperků je třeba čas od času provést vyčištění, abychom z nich odstranili prach, pot a jiné nečistoty. Kromě běžné údržby pak doporučujeme nechat jedenkrát ročně šperk vyčistit, případně vyleštit odborně.

Není vhodné nosit šperky při jakékoliv fyzické práci, sportu či během spánku a také během činností, při kterých by mohly přijít do kontaktu s vodou. Zabraňte také kontaktu šperku s ostrými či tvrdými předměty, které by mohly způsobit jeho poškrábání.

Zejména stříbrné šperky, které pravidelně nenosíte, podléhají poměrně snadno oxidaci. V takovém případě můžete použít některý ze speciálních hadříků určených na čištění šperků a zlehka jím šperk očistit.

V případě, že si nejste jisti jak výrobek vyčistit, dejte přednost odbornému čištění.

Neváhejte nás kontaktovat.

Vyčistíme a vyleštíme Váš šperk, že bude vypadat zase jako nový.

Tým AG šperky

Jak spárovat chytré hodinky s telefonem

Článek

Plnohodnotnému používání chytrých hodinek předchází jejich spárování s chytrým telefonem. Tento proces vytváří přetrvávající spojení mezi oběma zařízeními a umožňuje tak opakovanou výměnu informací. A přestože standardně vše proběhne bez problémů, vyskytnout se mohou i určité komplikace. Jak tedy zařízení spárovat a nic nepokazit? S tím vám pomůže právě tento článek, který vás navede na správnou cestu.

Jak spárovat chytré hodinky s telefonem – OBSAH

Ověřte kompatibilitu, zapněte Bluetooth

Bezproblémové spárování je podmíněno několika důležitými kroky. V první řadě je vhodné ověřit kompatibilitu vašich hodinek s chytrým telefonem. Každé smartwatch totiž podporují jen určité verze konkrétních operačních systémů, takže například Xiaomi Mi Watch pracují s iOS 10.0, Androidem 5.0 a jejich novějšími verzemi. Vybrané chytré hodinky dokonce pracují jen s jediným systémem, typickým příkladem jsou Apple Watch, které fungují pouze s telefony značky Apple (tj. iPhony).

A jak zjistíte, jakou verzi systému vlastně máte? V případě Androidu stačí sledovat cestu Nastavení -> Systém -> Rozšířené -> Aktualizace systému. U iPhonů je postup ještě přímočařejší a v Nastavení jednoduše rozkliknete záložku Obecné.

Které systémy a jejich verze vaše hodinky podporují, s Alzou zjistíte snadno a rychle. Stránka každého produktu tuto informaci totiž zpravidla obsahuje. Na produktové stránce daného zařízení stačí rozkliknout záložku „Parametry“ a zkontrolovat řádek „Verze kompatibilního OS“.

Párování probíhá prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth, kterou doporučujeme aktivovat s předstihem. Není to sice nutností, mobilní aplikace nás o to vzápětí ale tak jako tak požádá. V obou systémech (iOS i Androidu) stačí otevřít Nastavení, v otevřeném menu vybrat Bluetooth a následně kliknout na posuvník. Dosah bezdrátové technologie Bluetooth nicméně může být omezen jen na několik metrů, chytré hodinky proto raději ponechte poblíž telefonu.

Vlevo nastavení Bluetooth, vpravo zobrazení verze systému – obojí na iOS (operačním systému Applu).

Při párování může být vyžadován také přístup k poloze a pro jistotu tak můžete zapnout i GPS telefonu. Obdobně může být nárokován i přístup k internetu, ať už prostřednictvím WiFi, nebo mobilní sítě. Doporučováno je rovněž aktualizování systému telefonu na nejnovější možnou verzi.

Stáhněte mobilní aplikaci

Základní postup párování chytrých hodinek s telefonem probíhá skrze oficiální mobilní aplikaci. Tu nejdříve musíte stáhnout z obchodu aplikací, tedy App Storu na iPhonech nebo Google Play (Obchodu Play) na smartphonech s Androidem. Někteří výrobci obecně nabízí větší počet aplikací, přičemž většina z nich slouží k relativně specifickému užití (například potápění). Jen jedna aplikace je ale vždy základní a právě tu je nutné stáhnout a využít k párování. Název této aplikace bývá uveden v návodu či na displeji zapnutých a stále nespárovaných chytrých hodinek. Jako určité vodítko může sloužit rovněž tabulka přiložená níže. A protože totožný výrobce v ojedinělých případech vyžaduje jiné aplikace u odlišných modelů, na některých místech uvádíme i více názvů.

Výrobce zařízení Název aplikace Apple Watch Samsung Galaxy Wearable (Samsung Gear) Garmin Garmin Connect Fitbit Fitbit Huawei, Honor Huawei Wear nebo Zdraví Amazfit, Xiaomi, Huami Mi Fit, Zepp, nebo Xiaomi Wear

Pokračujte dle instrukcí

Nyní v mobilní aplikaci spustíte párování s novým zařízením. Přesný postup se liší dle konkrétní mobilní aplikace a její verze, standardně ale nebývá problém možnost přidání zařízení naleznout. Následně postupujte dle instrukcí zobrazených na mobilním telefonu, případně displeji chytrých hodinek. Někdy mobilní aplikace vyžaduje opsání číselného kódu z hodinek, jindy je třeba vyfotit smartphonem QR kód či jiný symbol na displeji hodinek. Ať tak či onak, zobrazené kroky bývají zpravidla srozumitelné a většinou také v češtině, takže by neměl nastat žádný problém.

Jak přesně postupovat krok za krokem, se bohužel liší nejen u jednotlivých výrobců, ale někdy i u konkrétních zařízení. Postup se navíc může měnit v závislosti na verzi jak mobilní aplikace, tak sytému samotných hodinek. Nestačí-li vám tedy pokyny zobrazené na hodinkách a v mobilní aplikaci, doporučujeme vám vyhledat podrobnější instrukce od samotného výrobce, který vám poskytne ověřené a aktuální informace přesně pro vaše zařízení.

Konkrétní návod standardně naleznete v manuálu k chytrým hodinkám, případně na oficiálních stránkách daného výrobce nebo v podobě videonávodu na YouTube. V současnosti lze v češtině nalézt online návody od společností Apple (návod zde), Samsung (návod zde) a Huawei (návod zde).

Jak spárovat Apple Watch s telefonem? S tím vám pomůže tento videonávod v anglickém jazyce.

Nejčastější problémy a jejich řešení

Nejčastější chybou ze strany uživatelů je snaha o spárování prostřednictvím nastavení Bluetooth v telefonu (tedy tam, kde lze Bluetooth zapnout a vypnout). Přestože v některých případech to ničemu neuškodí, častěji to správné spárování naopak znemožní, takže hodinky zůstanou v původním (nepoužitelném) stavu a spárování stále vyžadují. V takovém případě v nastavení telefonu zrušte párování a postupujte dle instrukcí mobilní aplikace. Nepůjde-li to, chytré hodinky resetujte do továrního nastavení.

Vyskytnout se mohou také technické potíže nejrůznějšího charakteru. V takovém případě doporučujeme restartovat telefon, vypnout a zapnout hodinky, případně hodinky rovnou resetovat do továrního nastavení.

Některé chytré funkce jsou podmíněny připojením k telefonu.

S informacemi uvedenými výše proces spárování zvládnete snadno a s přehledem. Chcete-li se dozvědět více i o prvním spuštění a nejčastějších dotazech nových uživatelů, neváhejte pokračovat na článek První kroky s chytrými hodinkami.