Zima přináší změnu zaběhnutého koloritu života pro mnoho součástí života. Cesty kloužou, na sobě máme hned o několik vrstev oblečení navíc a vše je studené a nehostinné. Protože i auto i naše tělo potřebují zimní údržbu, podobně, i když ne stejně, jsou na tom hodinky. Jak se tedy postarat o svůj milovaný ukazatel času i v zimním období?
Nejcitlivější na hraniční teploty jsou smart hodinky
Běžné smart hodinky (např. Apple Watch) jsou stále klasickou elektronikou, která na své správné fungování vyžaduje tzv. ambientní teplotu. Ta se pohybuje od 0 do 35 ° C, přičemž skladovat by se smart hodinky rozhodně neměly v teplotách pod -20 ° C a také by neměly zůstat na přímém slunci nebo v rozpáleném autě. V něm dokážou teploty, pokud vozidlo necháme na slunci, stoupnout až na 70 ° C, na co smart hodinky nejsou stavěny.
Pokud budete smart hodinky používat v extrémně nízkých teplotách, může to výrazně ovlivnit jejich funkcionalitu a rychlost zobrazování údajů na displeji. Dnes však existují i smart hodinky, které jsou vůči teplotám odolnější (jsou to např. sportovní hodinky Suunto). Další nevýhodou chladného počasí je pro "chytré" hodinky i to, že se rychleji vybíjejí. Baterie totiž nízké teploty nemají příliš v lásce.
Co hraje smart hodinkám do karet je to, že abyste v zimě při jejich nošení reálně docílili jejich hraniční studenou teplotu, musela by být opravdu obrovská zima. Ohřívá je totiž vaše vlastní zápěstí, které jejich teplotu zvyšuje.
Jaké teploty snesou analogové hodinky?
Dá se říci, že klasické hodinky toho vydrží opravdu dost. Samozřejmě zde také platí, že jsou nerady v hraničních teplotách, které jsme zmínili výše. Při opravdu hraničních nízkých teplotách hrozí, že se vaše hodinky jednoduše zastaví, neboť začne mrznout hodinkový strojek. Problémem i v tomto případě může být baterie, která nefunguje tak jak má.
Jiné je to u mechanických hodinek, které se nabíjejí například třesením nebo sluncem. V tomto případě je riziko menší, stále však platí, že ideální teplotou pro analogové hodinky je kolem -10 až +40 ° C. Výhodu mají v chladném počasí hodinky s koženým nebo textilním řemínkem, který se na ruce rychle zahřeje. Horší je to s kovovými hodinkami, které mohou nepříjemně chladit.
Jak se zima snáší s digitálními hodinkami?
"Digitálky" - oblíbené hodinky mladších i starších. Protože však využívají LCD displej, který zase využívá tekuté krystalky, zima jim dobře nedělá. Snižuje se schopnost displeje zobrazovat dané znaky a také se může spíše vybít baterie. Obecně však platí to, co jsme si napsali o analogových hodinkách.
Jak pečovat o řemínek hodinek?
Pokud máte kožený řemínek, je dobré se o něj postarat. V zimě totiž může kůže nepěkně popraskat, čemuž zamezíte například potřením přípravku na ošetřování kůže. Zároveň je dobré každou druhou zimu navštívit hodináře, který vám hodinky prohlédne a připraví je na náročnější sezónu.
Pokud milujete zimní sporty, sáhněte po sportovních hodinkách
Když je vaší oblíbenou zábavou lyžování a stavění sněhuláka, sáhněte po sportovních hodinkách, které vám dlouho vydrží a které jsou na zimní zátěž stavěné. Patří sem hodinky Suunto nebo náramkové hodinky Timex. Suunto vám dobře poslouží, pokud potřebujete hodinky s rozměrným displejem pro zobrazování všech detailních informací.
Timex-y jsou naopak elegantnější a neposkytují komfort displeje. Pokud však nepotřebujete takové množství dat, poslouží vám stejně dobře. Obě značky nabízejí řadu modelů a variací, z nichž si určitě vyberete.
Bohudíky, že hodinky nepatří k zařízením, o které se musíte ve dne v noci starat. Vždy je však dobré udržovat je v pořádku během každé sezóny – odmění se vám za to tím, že vám dlouho vydrží.