Jak namazat mechanické hodinky. Jak správně vyčistit hodinky.

Anna Sedláková

Prolog

Nerad nakupuji nové věci, zvlášť když si musím vybrat mezi čínským a tureckým spotřebním zbožím nejnižší kvality. Možná proto moje rodina stále používá mechanické a elektromechanické hodinky sovětské výroby.

Po celou dobu životnosti těchto hodinek jsem je několikrát čistil a mazal. Ale pokaždé byl výsledek horší a horší.

Hodinky jsem promazal oleji MC-3 a MBP-12, ke kterým jsem se dostal, když jsem ještě pracoval ve výrobě.

Olej MC-3 se používá k mazání velkých pastorků ozubených kol a olej MBP-12 se používá pro nejcitlivější části hodinového stroje-vyvažovací podpěry a kotevní mechanismus, stejně jako palety a impulsní kámen tohoto mechanismu.

Potíž je v tom, že po patnácti až dvaceti letech skladování mění hodinky oleje své vlastnosti natolik, že jimi namazané hodinky buď sotva dýchají, nebo vůbec nestartují. To je osud, který potkal mé oleje z roku 1973. Došlo to tak daleko, že dál chodily jen jedny hodinky.

Samozřejmě jsem se pojistil a za pomoci dobrých přátel jsem dostal čerstvý olej (na obrázku vpravo), jak mi bylo řečeno, vlastnostmi podobný MBP-12. Nechtěl jsem koupit celou bublinu přes kopec za 100 dolarů, poštovné nepočítám.

Protože se včera poslední hodiny zastavily, dnes jsem se rozhodl vyzkoušet výkon tohoto oleje.

Vyvažovací kolíky, namazané na starém mazivu, umožnily rotaci kyvné vidlice naplno z půl kopy. Hurá! Nyní můžete všechny hodinky bezpečně vyčistit a namazat.

Čištění a mazání hodinového stroje

Rozbalte video na celou obrazovku a uvidíte jej v HD kvalitě.

Chcete -li vyměnit mazivo v hodinovém stroji, musí být rozebráno a omyto v benzínu. Můžete samozřejmě úplně rozebrat, ale můžete také částečně. Pro splachování bude stačit benzín značky B70 (Galosha) nebo benzín pro zapalovače.

Při demontáži alarmů a jiných velkých hodin nejsou potřeba žádné speciální nástroje. Vhodný je nástroj, který se používá k opravě malých elektronických zařízení.

Je dobré, když máte sadu hodinkových šroubováků. Nejmenší z nich lze použít jako dávkovač pro nalévání oleje do kamenů.

Abyste z kamenů jistě odstranili zbytky starého oleje, nezaškodí chodit po jejich vnitřním povrchu s ostře nabroušeným párátkem.

Při dávkování oleje je třeba dbát na to, aby „nepřejel“ kolíky vyvážení.

Tímto způsobem se mi za pár hodin podařilo spustit tři alarmy, stejně jako kuchyňské hodiny a časovač. Nyní celý byt opět tiká.

Prostě každá taková prevence vyvolává smutné myšlenky, když se zamyslíte nad tím, že se jedná o další krok do zapomnění. Koneckonců, po každém čištění a mazání mohou hodinky fungovat 10-15 let.

Dlouhodobé používání i u kvalitních a drahých hodinek zhoršuje přesnost strojku.

To je způsobeno hromaděním prachu a nečistot mezi částmi. Aby byla obnovena přesnost, je nutné produkt včas vyčistit. V tomto článku si ukážeme, jak si hodinky vyčistit doma.

Materiály

Při práci budete potřebovat čisté pracoviště a také určité nástroje a materiály:

hobliny nebo piliny, nejlépe bříza;

malá nádoba, například sklenice;

listy tenkého bílého papíru;

pipeta;

pinzeta;

měkký kartáč s jemnými štětinami;

Kartáček na zuby;

velké množství benzínu nebo ethylalkoholu;

olej pro mazání hodinek.

Postup

Po organizaci pracoviště můžete začít s úklidem. Existuje mnoho způsobů čištění náramkové hodinky doma. Řekneme vám o nejjednodušších a nejrychlejších. Doporučuje se čistit každé tři roky, přičemž součásti se promazávají, aby se snížilo jejich opotřebení. To poskytne výrobku trvanlivost a přesnost. Olej se nanáší výhradně na suché a čisté části, proto je před mazáním nutné úplné vyschnutí všech prvků.

Práce se provádí v následujícím pořadí:

Demontáž.

Čištění dílů.

Sušení.

Sestavení mechanismů.

Mazání.

Sledujte montáž.

Pracovní postup

Nejprve musíte kartáček a zubní kartáček důkladně namočit do benzínu nebo alkoholu. Zatímco jsou nástroje namočené, můžete začít rozebírat hodinky. Nejlepší je najít pokyny pro analýzu vašeho konkrétního modelu, protože i sebemenší odchylky během demontáže nebo montáže povedou k nesprávné činnosti.

Poté, co jste oddělili všechny detaily, začněte s rovnováhou. Úklid je vždy prováděn od něj. Chcete -li to provést, musíte nalít benzín nebo alkohol do připravené nádoby. Dost asi dvou centimetrů tekutiny ve sklenici. Pomocí pinzety spusťte váhu za okraj do sklenice a jemně ji opláchněte v kapalině.

Zjistěte více v našem materiálu!

Po dokončení část lehce provětrejte, aby se odpařil zbývající benzín. Nyní můžete vložit piliny do úplného vyschnutí. Březové piliny jsou dobré, protože absorbují velký počet kapaliny. Proto je doporučujeme používat při práci.

Dalšími čištěnými částmi budou kotevní vidlice a kotevní můstek. Postup je stejný, pouze vyschnout, dát díly na čistý list tenkého papíru. Poté se samotná kotevní vidlice vyčistí a také položí na papír.

Nyní musíte vyčistit všechny zbývající části, včetně platiny a bubnu. Velké části se vejdou do pilin, malé části - na papír. Po dokončení počkejte několik minut, než součásti uschnou. Pokud po uschnutí uvidíte plak nebo jiné nedokonalosti, jemně kartáčujte kartáčkem nebo měkkým kartáčkem na zuby. Po dokončení počkejte, dokud mechanismy úplně nevyschnou, a shromážděte je dohromady. Montáž musí být provedena co nejrychleji, aby se zabránilo vniknutí prachu.

Když je pracovní mechanismus hodinek sestaven, musí být naolejován. PROTI tento případ nedoporučuje se používat kartáč, protože s olejem mohou zůstat vlákna. Je lepší použít kapátko a jemně kapat na části. Olej používaný pro hodinky je docela tekutý, takže při aplikaci pipetou nebudou žádné potíže.

Poté, co dokončíte mazání, můžete strojek vložit do pouzdra a dokončit montáž hodinek. Po dokončení všech operací budou hodinky fungovat s přesností řádově na dva až tři roky.

Vzhled

Mnoho drahých hodinek je vyrobeno z drahých kovů. Hlavní je zlato. Tento kov má tendenci oxidovat, což vede k jeho zčernání. Ve srovnání s novými hodinkami proto mohou mít staré matný, vybledlý vzhled. Aby zlato získalo původní vzhled, musí být vyčištěno.

Nejjednodušší použití pro obnovu vzhled mýdlem a teplou vodou. Dříve rozebraný produkt se ponoří do mýdlového roztoku. To se provádí, aby se zabránilo poškození mechanismu hodinek. Po spuštění musíte produkt držet několik hodin ve vodě, aby změkčil špínu a plak. Poté se pomocí zubního kartáčku provede čištění a produkt se opláchne vodou.

Keramika

Keramické výrobky se vyznačují trvanlivostí a spolehlivostí. Ne každý však ví, jak čistit keramické hodinky. Neobvyklé fyzikální vlastnosti keramiky umožňují použití hodinek v těch nejdrsnějších podmínkách. Proto je péče o ně celkem jednoduchá. Výrobek je nutné příležitostně otřít měkkým hadříkem namočeným v čisticím prostředku na sklo. Zvláštní trvanlivost a nenáročnost za provozních podmínek umožňuje, aby keramické hodinky sloužily bez zásahu majitele.

Jakékoli náramkové hodinky vyžadují pravidelnou péči. Agresivní venkovní prostředí, prach, déšť - to vše ovlivňuje nejen pouzdro hodinek, ale také jeho vnitřní prvky. Proto i ty nejdražší hodinky potřebují pravidelné čištění. Hodinky si také můžete vyčistit sami doma, aniž byste kontaktovali hodináře. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Jak vyčistit náramkové hodinky?

Co lze použít k čištění náramkových hodinek - otázka je zcela přirozená. Rychle vás potěšíme: pro úhledné a důkladné čištění nemusíte kupovat speciální drahé čisticí prostředky.

K čištění koženého řemínku potřebujete hadřík s naneseným čisticím prostředkem na kůži. Náramek z nerezové oceli lze jednoduše vyčistit kartáčkem na zuby (drahý, s měkkými vlákny, aby nedošlo k poškrábání pouzdra) namočeným v mýdlové vodě. Náramek ze stříbra nebo pozlaceného plátna pečlivě očistěte ubrouskem.

Vnější část pouzdra a číselník lze čistit flanelovým hadříkem a čisticím prostředkem na sklo. K těmto účelům se dobře hodí ubrousky na čištění kancelářského vybavení nebo optiky.

Pokud na náramku nebo pouzdře najdete zakořeněnou špínu, kterou měkké výrobky „neberou“, budete se muset uchýlit k těm tvrdším. Očistěte jej například párátkem s měkkou špičkou nebo vatovým tamponem namotaným kolem špičky.

Stejné párátko je docela vhodné pro čištění mechanismu. Hlavní věc je zajistit, aby se jeho špička neodlomila a nezasekla se dovnitř. Pro práci je také vhodné používat pinzetu.

Jak vyčistím náramkové hodinky?

Nejprve vyčistíme vnější části: otřeme popruh nebo náramek, zadní stěna a víko, drhnoucí starou špínu. Je důležité si uvědomit, že zejména pokud vaše hodinky nejsou odolné proti vlhkosti, musíte je pečlivě chránit před kapkami vody a čisticím prostředkem. Poté přejdeme k čištění vnitřních částí - mechanismu hodinek.

Tento proces probíhá v několika fázích:

- opatrně sejměte kryt z mechanismu. To bude vyžadovat buď pinzetu, nebo nejmenší šroubovák s magnetizovanou špičkou, který se obvykle používá při opravách tabletů a notebooků;

- postupně rozebereme všechny detaily a položíme je pinzetou v pořadí, v jakém je budete sbírat;

- připravíme nádobu s alkoholem: stačí 2 centimetry tekutiny;

- v první řadě vyčistíme rovnováhu. Zvedneme to pinzetou a jemně opláchneme v alkoholu. Poté musíte část trochu protřepat ve vzduchu, aby vyschla, a dát ji na ubrousek, který nepouští vlákna;

- Dalšími čištěnými jsou můstek kotevní vidlice a kotvy a samotná kotevní vidlice. Proces jeho čištění je podobný postupu popsanému v předchozím odstavci, pouze po sušení na vzduchu by měly být díly položeny na list hladkého papíru;

- dále se zase čistí ostatní části: velké se vejdou na ubrousek, malé - na list papíru;

Po skončení mytí všech částí čekáme asi 10 minut, dokud nevyschnou;

- ještě jednou před montáží díly pečlivě zkontrolujeme, aby na nich nebyly vlákna a prach. Pokud nějaké najdeme, setřeme je měkkým kartáčem;

- snažíme se sestavit co nejrychleji, aby na mechanismus znovu nepadal prach.

Tipy pro čištění náramkových hodinek

Aby vaše hodinky vypadaly po vyčištění stejně jako bezprostředně po nákupu, nezapomeňte je namazat. K mazání náramkových hodinek se používá pouze ultra rafinovaný kapalný olej s označením „pro náramkové hodinky“. Nemá cenu používat na pohyby žádný jiný olej, protože může interagovat s materiálem pohybu. Musíte kapat olej ze špičky párátka, protože nadměrné množství maziva je pro mechanismus stejně škodlivé jako jeho nedostatek.

Poté, co jsou hodinky kompletně sestaveny, můžete použít suchý hadřík z mikrovlákna k závěrečnému čištění pouzdra a nanesení lesku.

Důkladné čištění vašich náramkových hodinek, které je popsáno v naší recenzi, není nutné provádět příliš často. Stačí to provést každé tři až čtyři roky, nezapomenout na mazání mechanismu. A pak vás náramkové hodinky potěší po celá desetiletí.

Čištění hodinového stroje.

Proč je mechanismus hodinek čištěn? Jednou za 3–5 let, bez ohledu na cenu hodinek, hodinkový mechanismus vyžaduje čištění a domazávání, aby se zabránilo opotřebení částí mechanismu hodinek. Mechanické čištění nebo úplné ( preventivní oprava) hodin je pro hodiny nezbytný, protože vzduch je pro člověka. Jen málo lidí ví, že rovnováha hodinového stroje nese obrovskou zátěž; bylo vypočteno, že pokud převedeme oscilační pohyby váhy na rotační, pak okraj vyvážení najede přibližně 40 000 kilometrů za jeden měsíc, což je ve skutečnosti stejný obvod Země na rovníku. Pohyb a jeho části proto musí být čerstvě namazány, aby se zabránilo opotřebení dílů. Jak víte, olej se nanáší na čistý a suchý povrch, takže hodinový stroj musí být nejprve vyčištěn a vysušen.

Samotný proces čištění lze rozložit do několika fází.

Proces demontáže hodinový strojek.

Proces čištění.

Sestavení hodinového stroje.

Mazání kamenů hodinového stroje.

Instalace mechanismu do pouzdra.

O demontáži a montáži hodinový strojekřekl jsem

... Podívejme se na proces čištění a mazání mechanismu.

na galoš potřebujete benzín, prodává se v železářstvích nebo na trhu v odděleních laků a barev. Pokud se nenajde, můžete použít čistý lékařský alkohol. Čistěte štětcem s krátkými štětinami; pro větší detaily můžete použít kartáček s měkkými štětinami. Budete také potřebovat suché březové piliny, k tomu odřízněte dostatečně suchou, ale ne shnilou březovou tyč pilkou na zuby s malými zuby a sbírejte piliny do malé krabice.

V nádobě malé velikosti nalijte galošový benzín do výšky 1-1,5 cm. Nejprve vyčistí váhu, potom všechny malé části, potom velké. K vyčištění váhy se jednoduše spustí do nádoby s benzínem a „opláchne“ přidržením ráfku. Poté musí být váha vyjmuta, vložena do krabice s pilinami a trochu protřepána. Musíte zbaběle, aby se vlasy kyvadla (spirály) nezamotaly. K tomu stačí posunout krabici s pilinami a několikrát vyvážit „tam a zpět“ ostrými pohyby podél roviny stolu. Kotevní vidličku očistíme a dáme na hedvábný papír; obecně je vhodné vyčištěné části položit na čistý hladký papír, aby se na ně nelepily nečistoty a prach ze stolu. Po vyjmutí z benzínu gumovou hruškou je nutné všechny části vysušit, s výjimkou váhy, po vyjmutí z pilin se suší mírným foukáním hruškou (aby vlasy se nezamotávají). Vyčistíme kotevní vidlici a kotevní můstek, poté se naposledy očistí kola a pružinový můstek, platina a buben s pružinou. Chcete -li vyčistit buben, otevřete jej a sejměte kryt. K odstranění krytu stačí z opačné strany krytu zatlačit zadní část pinzety na hřídel (jádro) bubnu. Poté, co jste vyčistili všechny díly a sestavy, musíte je sestavit co nejdříve

aby se do místnosti nedostal prach.

. Na čištění

Po montáži musí být mechanismus promazán, výjimkou je pružina, je namazán před montáží. To znamená, že před zavřením krytu bubnu je nutné namazat pružinu. Chcete -li to provést, naneste na povrch pružiny dávku oleje namočenou v oleji, aniž byste pružinu odstranili z bubnu. Zavřeme víko a namažeme místa tření mezi jádrem a bubnem a krytem bubnu. Kameny mechanismu jsou mazány 1/3 plechovky oleje, výjimkou jsou kameny kotevní vidlice, nejsou mazány vůbec. V kotevní vidlici je mazána pouze pulzní rovina palet. K promazání balančních kamenů je nutné rozebrat a namazat nanesený kámen, do středu naneseného kamene nakapat kapku oleje.

Poměrně často se musíte potýkat s myšlenkou, že bez ohledu na to, jak kvalitní máte mechanické hodinky, stále podléhají negativním vlivům zvenčí. V tomto článku vám proto řekneme, jak čistit hodinky doma, protože ne každý chce trávit čas a peníze pravidelným výletem do opravny.

Proč čistit hodinky?

Nečistota, prach, vysoká vlhkost, vysychání, opotřebení součástí - to jsou faktory, které je třeba řešit, aby byly mechanické hodinky a přesnost zachovány včas. Záleží na nich přesnost, s jakou budou ukazovat čas, a to přímo ovlivňuje kvalitu vašeho života.

V některých případech může stačit hodinky vyčistit bez demontáže mechanismu. Ale možnost jako alkohol není vhodná ve všech případech. Někdy je nutné uchýlit se k úplné nebo částečné demontáži za účelem čištění mechanických hodinek doma. Několik našich Užitečné tipy se bude hodit v tomto pečlivém podnikání.

Jak si doma vyčistím hodinky?

Oprášení povrchu vašeho ručního příslušenství nebo domácího chodítka je jen zlomek toho, co můžete udělat. Ale i když budete provádět takový postup se záviděníhodnou pravidelností, nebude to stačit. Časem si budete muset vyhradit čas a hodinky důkladně vyčistit doma, nebo přesněji řečeno, oddělené části předmětu. Následující části mechanismu vyžadují neustálou péči:

Případ a není nijak zvlášť důležité, z jakého materiálu je vyroben. Řemínek, pokud se jedná o náramkové hodinky, je na tom stejně. Vnitřní mechanismus, který vlastně potřebujeme k jasnému pochopení plynutí času.

Čištění bude probíhat ve třech fázích - každou z nich se budeme zabývat podrobněji.

Fáze 1. Mechanismus:

Otevřete pouzdro a opatrně vyjmete mechanismus. Chcete -li to provést, musíte uvolnit navíjecí šroub, který drží mechanismus v pouzdře. Pokud je špína velká a viditelná pouhým okem, můžete použít čisté párátko. S jeho pomocí odstraníte špínu na snadno přístupných místech.

Důležité! Manipulaci je třeba provádět s maximální opatrností, aby nedošlo k zlomení špičky párátka. Pokud se zasekne uvnitř, může vám to způsobit nové problémy s již potrhanou částí a novou otázku - jak opravit mechanické hodinky doma, vzhledem k tomu, že právě toto párátko poškodilo důležité konstrukční prvky.

K čištění celého mechanismu použijte stlačený vzduch. Působte pouze mírným tlakem, abyste nepoškodili jemné spoje všech částí hodinek. Stejný postup proveďte s tělem. V takovém případě můžete zvýšit tlak vzduchu pro lepší čištění. Vezměte tenký kartáč a navlhčete jej v čistém benzínu nebo alkoholu. Všechny detaily svých mechanických hodinek zpracováváte jemnými plynulými pohyby. Pokud jsou na částech hrubé pruhy, otřete je hadříkem nebo ubrouskem. Nechte celý mechanismus úplně zaschnout.

Fáze 2. Trup:

Alkohol a benzín velmi dobře odstraní z vašich hodinek vše mastné a nepotřebné. Navlhčete hadřík nebo vatový tamponek, tampon a otřete pouzdro. Žíravé nečistoty uvnitř i vně se odstraní kartáčem namočeným v jednom z těchto roztoků. Můžete použít zubní kartáček. Po provedení těchto manipulací otřete všechny povrchy do sucha ubrouskem.

Důležité! Pokud si nejste jisti kvalitou svých náramkových hodinek, pak buďte při zpracování lícní strany skla opatrní. Pokud je nekvalitní, benzín nebo alkohol mohou negativně ovlivnit jeho čirost.

Fáze 3. Řemínek:

K čištění tvrdšího pásku použijte kartáček na zuby se středně měkkými štětinami a veškeré nečistoty očistěte mýdlem nebo zubní pastou. Pokud je špína korozivní, budete k čištění hodinek doma potřebovat kartáč navlhčený benzínem nebo alkoholem. U popruhu potaženého zlatem nebo stříbrem použijte místo kartáče hadřík nebo tampon. Pokud je řemínek vyroben z kůže nebo náhražky, pomůže odstranit špínu tampon navlhčený speciálním roztokem na čištění takového materiálu. Stačí popruh důkladně otřít z obou stran. Na drobné nečistoty můžete použít expresní řešení - vyzbrojte se vlhkým antiseptickým hadříkem a důkladně otřete veškerý materiál. Otřete suchým hadříkem a osušte na teplém, větraném místě.

Důležité! Pokud mají vaše hodinky kožený řemínek, nepoužívejte alkohol ani benzín. Při použití toxických materiálů dojde k poškození pokožky a ke ztrátě původního vzhledu.

Účinný prostředek pro čištění a obnovu hodinek

Ne každý si může dovolit luxusní drahé modely hodinek, protože ve skutečnosti jde hlavně o to, aby jasně odrážely běh času. Všechno ostatní je jen pocta módě a touha dokázat své sociální postavení. Pokud jsou vaše mechanické hodinky nekvalitní a sklo je poškozené, existuje snadný způsob, jak je doma vyčistit.

K tomu budete potřebovat plstěnou látku a pastu Goya. Vezměte tento výrobek, naneste jej na hadřík a důkladně otřete sklo, dokud nebude odstraněno veškeré mechanické poškození. Po zákroku jej otřete vlhkým hadříkem.

Na konci všech manipulací prováděných za účelem čištění mechanických hodinek doma je nutné rozmazat vnitřní části hodinek. Pro tento účel je nejlepší použít pipetu nebo olejničku - tímto způsobem vám bude snadno kapat přes třecí mechanismy. Olej se používá kapalný, takže s aplikací nejsou žádné potíže. Sestavte mechanismus co nejrychleji, aby se do skříně nedostal nový prach.

Po vyčištění a namazání vašich mechanických hodinek vám budou věrně sloužit po mnoho let a potěší vás přesností šperků. To znamená, že se musíte jen umět správně zorganizovat, abyste se vším drželi krok a byli vždy přesní.