Čas od času mě popadne nálada, kdy bych si chtěl koupit hodinky, protože jsem při procházení internetu narazil na jedny zajímavé. Ale ne jen nějaké obyčejné, ideálně chytré hodiny, protože o blbé hodinky nikdo nestojí. Mají tolik možností a rozličných funkcí. Dokážou vás ráno probudit a sdělit vám data o vašem spánku. Některé dokonce umějí přijímat hovory. Jiné zase upozorňují na blížící se události. Jste-li aktivní můžete si pomocí chytrých hodinek měřit čas při běhu, ale také váš srdeční tep. Dokonce si můžete nastavit sportovní cíle a hodinky vám radostně zavibrují na zápěstí, když jich ještě nedosahujete. Pokud jste na sociálních sítích, tak je to ještě lepší, protože dostáváte neustálý proud aktivit vašich blízkých a přátel. A v neposlední řadě můžete jednoduchým pohledem na své zápěstí zjistit, kolik je hodin. To asi výčet pozitiv.
Jelikož nejsem impulsivní kupec, rád si nákup předem co nejvíce rozeberu a vybírám si to nejlepší možné pro mou potřebu. Nezaměňovat prosím s nejdražším možným. Porovnávám parametry jednotlivých produktů a také jak vypadají. Když jsem si vybíral chytré hodinky, zajímalo mě hlavně, jak dlouho vydrží běžet bez nabíjení. Může se vám to zdát úsměvné, ale pokud bych měl hodinky každý den nebo dokonce několikrát za den sundavat ze zápěstí a připojovat k elektrické sítí, jistě by mě to brzy omrzelo. Další z parametrů výběru je určitě přítomnost měřiče tepové frekvence. Je to jistě zajímavé, když běháte, ale také při cvičení. Žhavým favoritem pro mě byly hodinky Pebble 2, které moje parametry splňují, jenže to bych nemohl objevit jiné hodinky, které mají propracovanější funkce, ale zase tak dlouho nevydrží. Takhle bych vybíral asi do nekonečna.
Zvolil jsem tedy strategii, kdy se vrátím na začátek a definuji si v první řadě důvod ke koupi chytrých hodinek. A ejhle, já k tomu žádný důvod nemám. Hodinky žádné nevlastním a to právě z důvodu, že nechci neustále sledovat čas. Když jsem hodinky dříve míval, neustále jsem kontroloval, kolik je hodin a kolik mi ještě zbývá do konce vyučování, anebo jak dlouho se můžu ještě připravovat. Samotného mě to ale obtěžovalo, protože jsem byl závislý na těch ručičkách, co se neustále pohybují a odměřují mi čas. Cítil jsem se nesvobodný. Měl jsem pocit útlaku. Takže jsem hodinky ze zápěstí odstranil a používám pouze mobilní telefon. Když mě opravdu zajímá kolik je hodin, musím ho vyndat ze zadní kapsy a zmáčknout tlačítko. Takže ho vyndavám jen v opravdu naléhavých případech.
V případě chytrých hodinek bych se zase vystavoval zbytečnému stresu, kdy bych sledoval čas na nich a ještě bych přidal o něco více stresu díky skvělým funkcím, které hodinky nabízejí.
Notifikace – jsou pro mě obtěžující už tak. Nechci vědět v každém okamžiku, co se kde děje. Z toho důvodu si také zapínám wifi na telefonu jenom v případech, kdy to potřebuji. Datový tarif nemám, takže je pro mě drahé být bez wifi na internetu. A to je přesně moje motivace tam nechodit.
Sociální aplikace – používám minimum sociálních aplikací, vlastně jenom jednu Twitter. A ten sleduji, když se k tomu rozhodnu. Určitě jsou tam zajímavé informace, ale nemám potřebu je neustále konzumovat. Když se k tomu rozhodnu, tak by mi malý display na hodinkách určitě nepomohl.
Měřič srdečního tepu – tohle je pro mě velice zajímavé, ale vzhledem k tomu, že tak často zase neběhám, a když cvičím, tak nechci být informován o všem, prostě věnuji pozornost vlastnímu tělu. Dokonce mám hodinky i s pásem na měření tepu, které jsem si koupil v Lidlu za pár stovek. Používal jsem je, když jsem běhal. Aktuálně leží zavřené v šuplíku.
Měření času – na tuto činnost mi slouží můj mobilní telefon dobře. Dokonce má i stopky nebo minutku, takže tam je vše co potřebuji. Jak jsem psal výše, mám tendenci se vyhýbat sledování času, tudíž pro mě něco, co mám na zápěstí a neustále to ukazuje čas, nepřipadalo v úvahu.
Nakonec jsem se rozhodl, že si chytré hodinky nekoupím a zůstanu a svého ověřeného telefonu, který nabízí všechny funkce, co využiji. Někdy je lepší vrátit se na začátek a vyhodnotit si objektivně důvod nákupu.
Líbí se vám článek? Dejte o něm vědět dál přes Facebook, Twitter nebo Email.
Dostali jste chytré hodinky a přemýšlíte odkud začít? Chcete se seznámit s jejich praktickými funkcemi? Nebo právě přemýšlíte o koupi tohoto doplňku? Pak je právě pro vás určený tento článek, který vám možnosti smart watch představí. Všechno si ukážeme na nejnovějším modelu chytrých hodinek značky Samsung – na Galaxy Watch.
Jsou chytré hodinky pro vás?
Ano, jsou! Uvidíte, přesvědčíme vás. Chytré hodinky jsou vytvořené pro opravdu širokou cílovou skupinu a jejich schopnosti se jistě budou hodit i vám. Fitness funkce využijete při aktivním stylu života. A nezáleží na tom, jestli milujete vodní sporty, nebo běháte pro radost. Chytrý diář a kalendář pomůže s náročným pracovním dnem. Navigace se hodí na rodinný výlet i na horskou túru. A výrazné usnadnění každodenní komunikace – včetně možnosti přes hodinky telefonovat, takže telefon může zůstat v kabelce – oceníte v každém případě.
Budík, kalendář, zprávy, hovory i upomínky
Pokud hledáte organizačního pomocníka, tak už nemusíte. Samsung Galaxy Watch si totiž zapamatují vaše plány na celý den a vibrací nebo zvukem vás upozorní vždy, když se bude blížit některá z vašich schůzek. Své zprávy a hovory můžete díky vestavěnému reproduktoru a mikrofonu vyřizovat přímo z hodinek. Na displeji si zobrazíte veškerou komunikaci od běžných SMS až po zprávy z různých aplikací jako WhatsApp, Facebook Messenger nebo Skype. A každé ráno se chytré hodinky na vašem zápěstí promění na diskrétní budík, který vás vibracemi spolehlivě probudí. Budete tak mít jistotu, že nevzbudíte svého partnera nebo partnerku, pokud každý vstáváte v jiný čas.
Můžou chytré hodinky vypadat dobře jako analogové?
Vzhled vašich chytrých hodinek je jen na vás. Galaxy Watch jsou na výběr ve třech různých provedeních. 42mm model je k dispozici v černé a zlatorůžové , větší 46mm hodinky pak ve stříbrné barvě. Po zvolení velikosti a barvy můžete vybírat dál ze široké palety vyměnitelných řemínků a množství různých designů ciferníku. Vaše chytré hodinky se tak promění ve stylový doplněk. Pokud máte rádi vlastnosti klasických hodinek, zapněte si zvuk tikání sekundové ručičky nebo funkci Always On Display, která nechá ciferník neustále zobrazený přesně jako u analogových hodinek.
Když rádi chodíte, běháte, plavete...
Certifikace odolnosti proti vodě a prachu IP68 už je u prémiové elektroniky zcela běžná. Jenže zaručuje pouze to, že částečky prachu nebo běžný kontakt s vodou hodinkám nevadí. Takže své chytré hodinky můžete vzít do znečištěného prostředí nebo na výlet do náročnějších podmínek. Ale abyste s nimi mohli i plavat, musí být skutečně vodotěsné. Galaxy Watch tuto podmínku splňují díky specifikaci vodotěsnosti 5ATM.
Takže klidně skočte šipku do bazénu a nechejte si aplikací Samsung Health počítat uplavaná tempa nebo sledovat plavecké výkony. IP68 a 5ATM však nejsou jediná označení, se kterými se můžete setkat. Galaxy Watch splňují také MIL-STD-810G, přísný vojenský standard celkové odolnosti. Ten znamená, že je nerozhodí ani výkyvy teplot, otřesy nebo pády. Díky kombinaci těchto tří certifikací tak se svými chytrými hodinkami můžete v klidu zažít i pořádný adrenalin!
Jaké výhody získám při sportu?
Nemusíte být (ale můžete!) vrcholový sportovec, abyste využili rozmanité fitness funkce chytrých hodinek. Dokážou například snadno sledovat vaše sportovní aktivity. Galaxy Watch rozpoznávají 39 druhů různých cviků a pohybů, takže mohou přesně zaznamenat, co právě děláte, a pomoci vám se zlepšováním. Díky tomu například zvolíte správné tempo tréninku nebo si efektivněji naplánujete cvičení. Hodinky také perfektně spolupracují s různými aplikacemi pro aktivní styl života, jako jsou Samsung Health nebo Endomondo .
K přesnému sledování vašich výkonů pomáhá hodinkám sada různých senzorů. Díky nim dokážou počítat vaše kroky nebo třeba tepovou frekvenci. Právě ta je pro účinné cvičení nesmírně důležitá. Když je příliš nízká, nemá váš pohyb příliš velký efekt. Naopak vysoká frekvence není vhodná při snaze spalovat kalorie. A když je řeč o kaloriích, smart hodinky vám pomohou i s jejich počítáním. A to jak se záznamem snězených potravin, tak s přehledem toho, kolik kalorií jste při cvičení spálili. Při tréninku v přírodě pak oceníte možnost zobrazit mapu a navigaci. Takže vždycky doběhnete do cíle.
Běhání jen s hodinkami a sluchátky
Jednou z dalších možností chytrých hodinek je poslech hudby přímo z hodinek. Pokud si do nich stáhnete svou hudbu, můžete například jít běhat bez smartphonu jen s hodinkami a bezdrátovými sluchátky. Ta jednoduše připojíte přes Bluetooth – a telefon už nepotřebujete. My samozřejmě doporučujeme Samsung Gear IconX .
Díky dlouhé výdrži baterie se nemusíte bát, že by se vám hodinky vybily, ani pokud se rozhodnete pro delší trať. A pokud právě nikam neběžíte a máte připojený svůj mobil k hodinkám, můžete dokonce využít poslech hudby i přes aplikaci Spotify.
Zajímají vás technologie?
Pro milovníky číselných hodnot a technických informací máme ještě více detailů. Galaxy Watch mají 4GB interní úložiště a jsou vybaveny Super AMOLED displejem. O plynulý chod všech funkcí se stará kombinace dvoujádrového 1,15GHz procesoru a 768 MB operační paměti. Jistě vás potěší také integrovaná GPS a vysoká kapacita baterie – 42mm modely mají 270mAh baterii, 46mm pak dokonce 472mAh pro opravdu výjimečně dlouhou výdrž. Samozřejmostí je pohodlné bezdrátové nabíjení. K ovládání hodinek pak slouží precizní otočná luneta a s jejich obecnou správou vám pomůže aplikace Galaxy Wearable .
Ovládání hodinek a jejich instalace
Galaxy Watch se ovládají pomocí dvou bočních tlačítek, dotykového displeje a unikátní lunety. Tedy otočného kulatého rámu, který představuje vysoce komfortní a přirozený způsob ovládání. Pro výběr jednotlivých položek na obrazovce tak nemusíte neustále mačkat tlačítka, ale stačí jednoduše otočit lunetou. Reakce hodinek na lunetu jsou bleskurychlé, a jak si toto ovládání vyzkoušíte, nebudete chtít jinak. Je totiž velmi návykové. Můžete si také zvýšit citlivost displeje pro snadné ovládání hodinek i v rukavicích.
Když si Galaxy Watch poprvé nasadíte na zápěstí, nezapomeňte na úvodní instalaci, při které si jejich funkce upravíte podle svých představ. Vyžaduje to sice trochu času, ale vyplatí se to. Pokud nejste právě technický typ, nemusíte se ničeho bát. Galaxy Watch jsou velmi intuitivní při prvním nastavení i během následného používání. Stačí věnovat pozornost instrukcím na obrazovce a v případě potřeby kontaktovat technickou podporu společnosti Samsung . Ta vám ochotně pomůže hodinky úspěšně propojit a nainstalovat.
Máte vlastní zkušenosti s chytrými hodinkami? Nechte nám zprávu v komentářích.
Příchod Apple Watch doslova nastartoval trh s chytrými hodinkami. Ne nadarmo jsou jableční zástupci považováni za nejlepší chytré hodinky vůbec, které disponují množstvím nejrůznějších funkcí pro usnadnění a zpříjemnění každodenního života. U toho to ale ani zdaleka nekončí. Hodinky jako takové totiž plní i řadu zdravotních funkcí. Dnes už totiž dokážou spolehlivě monitorovat fyzické aktivity, spánek, měřit srdeční tep, saturaci kyslíku v krvi, EKG, tělesnou teplotu a další.
Otázkou však je, kam se vlastně chytré hodinky jako takové mohou posunout do budoucna. Již v posledních letech si někteří jablíčkáři stěžují, že vývoj Apple Watch začíná pomalu stagnovat. Zjednodušeně řečeno – Apple už dlouho nepřišel s generací, která by svými „revolučními novinkami“ způsobila jistý poprask. To ale ještě neznamená, že nás nemohou čekat velké věci. V tomto článku se tedy zaměříme na možnou budoucnost chytrých hodinek a na možnosti, kterých bychom se mohli dočkat. Málo toho rozhodně není.
Budoucnost Apple Watch
Chytré hodinky můžeme jednoznačně označit za nejpopulárnější z kategorie wearables neboli nositelné elektroniky. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, dokážou totiž zastat řadu parádních funkcí, které přijdou vhod v nejrůznějších situacích. V tomto ohledu nesmíme rozhodně zapomenout zmínit zbrusu nové Apple Watch Ultra pro ty nejnáročnější uživatele. Ty totiž přišly s ještě lepší voděodolností, díky čemuž je lze použít i pro potápění až do hloubky 40 metrů. Jenže jak poznat hloubku? Apple Watch při ponoření automaticky spustí aplikaci Hloubka, která uživatele informuje nejen o hloubce, ale i o času ponoření a teplotě vody.
Apple Watch Ultra
Budoucnost chytrých hodinek, popřípadě obecně celého segmentu wearables, se uchyluje především k oblasti zdraví uživatele. Konkrétně v případě Apple Watch o tom vypovídají zmiňované senzory pro měření tepu, saturace kyslíku v krvi, EKG či tělesné teploty. Je tedy pravděpodobné, že se vývoj bude ubírat právě tímto směrem, což chytré hodinky postaví do poměrně dominantní role. S ohledem na možné novinky se již delší dobu hovoří o příchodu senzoru pro neinvazivní měření cukru v krvi. Z Apple Watch by se tak mohl stát i praktický glukometr, který by dokázal změřit hladinu krevního cukru i bez odběru krve. Právě proto by šlo o bezkonkurenční zařízení právě pro diabetiky. U toho to však skončit nemusí.
Ve zdravotnictví jsou nesmírně důležitá data o pacientovi. Čím víc odborníci ví o současném stavu, tím lépe mohou člověka léčit a poskytnout mu správnou pomoc. Tuto roli by mohly v budoucnu doplňovat právě chytré hodinky, které mohou měření provádět několikrát denně, aniž by si toho uživatel vůbec všiml. V tomto ohledu však narážíme na poměrně zásadní problém. Ačkoliv zaznamenat kvalitní data už můžeme nyní, je problém spíše v jejich přenesení. Na trhu se totiž nenachází jen jeden model s jedním systémem, což do toho celého tak trošku hází vidle. Bezesporu se tak jedná o něco, co budou muset technologičtí giganti vyřešit. Důležitá je samozřejmě také legislativa a přístup nahlížení na chytré hodinky jako takové.
Prototyp senzoru pro neinvazivní měření hladiny krevního cukru
Z chytrých hodinek se v budoucnu může stát prakticky osobní lékař každého uživatele. V tomto ohledu je ale nutné zmínit jednu nesmírně důležitou věc – hodinky jako takové pochopitelně nemohou nahradit odborníka, a pravděpodobně toho schopny ani nebudou. Je nutné na ně nahlížet trošku jinak, jako na zařízení, které má v tomto ohledu především asistovat a pomoci člověku s identifikací možných problémů a včasným vyhledáním lékařů. Ostatně přesně na tomto principu funguje EKG na Apple Watch. Měření EKG už zachránilo život řadě jablíčkářů, kteří ani netušili, že mohou mít problémy se srdcem. Na výkyvy a možné problémy je upozornily až jablečné hodinky. Když tedy dáme dohromady možnost monitorování nejrůznějších dat, tak prakticky dostaneme nástroj, který nás včas dokáže upozornit na blížící se onemocnění či jiné problémy, kterým bychom měli věnovat pozornost. Budoucnost chytrých hodinek tedy pravděpodobně směřuje do zdravotnictví.