Co je dobré vědět před nákupem

Anna Sedláková

Obecné pokyny

Nenechávejte hodinky v extrémně teplých nebo studených podmínkách. Hodinky odolávají nárazům (např. při sportu), zabraňte však pádu hodinek na tvrdý povrch (podlahu apod.). Nevystavujte hodinky silným magnetickým polím. Udržujte Vaše hodinky v čistotě. Případné nečistoty odstraňte jemným hadříkem. Kovový tah čistěte kartáčkem v mýdlovém roztoku, plastový nebo gumový řemínek čistěte vodou bez rozpouštědel a kožený řemínek ošetřujte na povrchu suchým hadříkem a vespod hadříkem namočeným v lihu.

Pohony a hodinové strojky

Jednou z důležitých charakteristik při výběru hodinek by měl být typ pohonu a značka samotného strojku. Strojky jsou právě to co dává hodinkám jejich kvalitu a přesnost, které si právě Švýcaři vysoce cení. Typ pohonu pak určuje jakým způsobem získává strojek energii pro svůj chod.

Bateriové (Quartzové strojky)

Nejpoužívanější pohon, práci vykonává elektromotorek posouvající ručičky. Energii dodává strojku baterie, kdy životnost baterií je nejčastěji 2 až 3 roky. Povolená tolerance u těchto hodinek je ±15 sec/měsíc. Quartzové hodinky mají běžně zobrazení času analogové i digitální. Quartzové digitální hodinky znáte, jsou to naše známé digitálky, kde čas zobrazuje digitální displej s tekutými krystaly, dříve i diodami.

Většina naší nabídky, takže neváhejte si vybrat pánské nebo dámské hodinky.

Mechanické natahovací strojky

Strojek pohání natažená pružina svým postupným rozbalováním. Natahováním přes korunku (ovládací prvek na pouzdře sloužící k nastavení hodinek) se pružina svinuje. Běžné hodinky vydrží jeden až dva dny, ty nejkvalitnější hodinky až dva týdny.

Automatický pohon

Strojek pohání natažená pružina svým postupným rozbalováním. U automatických strojků pružinu svinuje pohyb ruky při běžném nošení hodinek. Rezerva nátahu (výdrž hodinek) se běžně pohybuje okolo 2 dnů, u nejkvalitnějších hodinek kolem 2 týdnů. Povolená tolerance u těchto hodinek je ±35 sec/den, u švýcarských hodinek ±25 sec/den.

V naší nabídce naleznete nejčastěji kvalitní japonské automaty značky Orient a Orient Star, vyberte si sami pánské nebo dámské automatické hodinky.

Kinetický pohon

Systém automaticky vytváří potřebnou energii využitím pohybu lidské ruky. Pohyb paže uživatele hodinek vytváří vibrace, které jsou přenášeny do generátoru. Část vyprodukované energie je využita k pohonu strojku, část je uchovávána v integrovaném kondenzátoru. Takovéto uspořádání zaručuje, že se hodinky nezastaví, ani pokud je majitel na několik dní odloží. V případě, že je klidové období delší, zastavuje se pohyb ručiček, ale uchovávaná energie je dostatečná k obnovení chodu hodinek pouhými několika pohyby.

Solární pohon

Solární panely zabudované pod ciferníkem doplňují energii pro zasazený vysokokapacitní kondenzátor. Povolená tolerance u těchto hodinek je ±15 sec/měsíc.

Eco-Drive

Jedinečný systém pohonu ECO-DRIVE vyvinutý firmou CITIZEN v sobě spojuje nejvyšší ekonomické, ekologické a estetické nároky. Konec výměn baterií. ECO-DRIVE mění sluneční, nebo umělé světlo v čistou energii. Rozběh již po jedné minutě osvitu, rezerva chodu až 500dní. Ekologický a zároveň levný pohon, protože používá základní přírodní zdroj - světlo. Ekologický, protože nezatěžuje přírodu odpady z vypotřebovaných baterií a levný, protože nemusíte platit za výměny baterií. Světlo prochází speciálním číselníkem a vysoce citlivým solárním článkem, je přeměněno na elektrickou energii, která je ukládána do miniaturního akumulátoru a podle potřeby potom pohání quartzový stroj hodinek.

Kalibr je označení řady hodinových strojků stejné konstrukce. Je to tedy něco jako typ, model motorku.

Značky hodinkových strojků

VALJOUX - Patří do Švýcarské skupiny Swatch Group a je to švýcarský výrobce vysoce kvalitních strojků, které jsou velmi populární převážně u mechanických chronografových hodinek.

ETA – Patří do Švýcarské skupiny Swatch Group a je to velký švýcarský výrobce vysoce kvalitních strojků pro mechanické i quartzové hodinky.

ISA - Švýcarský hodinkový strojek ISA. Dobou prověřené strojky této značky vám zaručí dobrý a stabilní chod.

RONDA – Je Švýcarským výrobcem specializovaným na quartzové strojky.

MIYOTA – Japonské hodinkové strojky Citizen [Miyota] lze nalézt v hodinkách mnoha jiných světových značek, včetně švýcarských.

MORIOKA – Japonské hodinkové strojky.

SEIKO - Japonské kvalitní hodinkové strojky které používají i jiní výrobci hodinek.

Hodinková sklíčka

Jedna z chrakteristik kvalitních hodinek je také použité sklo. Jedná se o díl, který je zpravidla nejnamáhavější, a proto jeho kvalita definuje morální životnost hodinek.

Plastové (akrylátové) sklo

Málo náročnému spotřebiteli vyhoví klasické akrylátové sklo, které se však velmi snadno poškrábe. Používá se u těch nejlevnějších výrobků nebo u věrných replik historických hodinek. Akrylátové sklíčko se využívá především u dětských typů hodinek.

Minerální (křemičité) sklo

Sklo s příměsí křemene. Je odolnější proti poškrábání, povrchově tvrzené a oproti jakémukoliv plastovému materiálu tvrdší, ale přesto není problém ho při běžném používání poškodit. U běžných hodinek s plochým sklem by mělo být minerální sklo standardem. Za nadstandard je možné označit konkávní verzi skla, ale musíte mít na paměti, že jeho tvar riziko poškození o něco zvyšuje. Z toho důvodu se minerální konkávní sklo užívá pouze u společenských hodinek.

Nejčastější varianta sklíčka, které naleznete u většiny běžných hodinek, podívejte se sami zda se vám některé pánské nebo dámské hodinky s nimi líbí.

Safírové sklo

Safírové sklíčko je syntetický safír, tedy průhledná verze korundu. Jedná se o nejtvrdší druh skla, který je u hodinek používán jak v ploché podobě, tak i v konkávní variantě. Čím větší je poloměr zakřivení (výška vrchlíku) tím dražší je výroba takového skla, a tím i celková hodnota hodinek. Výhodou, pro kterou jsou safírová skla tak žádaná, je cca 5x vyšší odolnost proti poškrábání, což v praxi zajistí výjimečnou morální životnost vašich hodinek.

Tuto variantu Vám můžeme vřele doporučit, pánské či dámské hodinky se safírovým sklíčkem vám tak budou spolehlivým společníkem při všech aktivitách a můžete být bez starosti.

Safír jako materiál je na stupnici tvrdosti hned po diamantu, a proto má i nádech exkluzivity. Na druhou stranu je potřeba varovat, že 5x vyšší odolnost proti poškrábání neznamená, že hodinky poškrábat nelze. Pouze je proti oděru a vrypům nejvíce odolné.

Speciální typy skel

Na speciální skla se ještě nanášejí různé vrstvy, například: antireflexní, polarizační, vytvrzené, barevně tónované atd.

Sférické sklo - Sklo vypouklé do tvaru čočky, která zajišťuje lepší čitelnost ciferníku.

Antireflexní sklo - Sklo ošetřené proti tvorbě odlesků. Ciferník je tak dobře čitelný i za přímého svitu.

Hardlex - Tvrzené minerální sklo s povrchem upraveným proti poškrábání.(patentováno ®Seiko Corporaction).

Hodinková pouzdra

Hodinky, tak jako každý jiný spotřební výrobek, si můžete koupit za různou cenu a v rozličné kvalitě. Svou kvalitu a životnost prozrazují již materiálem, z něhož jsou zhotovena. Mezi nejméně kvalitní patří plastové výrobky či pouzdra z různých slitin na bázi zinku, vyráběná vysokotlakým odstřikem do formy. Naopak mezi nejkvalitnější materiály pro výrobu hodinek slouží zlato, titan, keramika a nejvíce platina, která je nejdražším a nejexkluzivnějším materiálem pro výrobu nejluxusnějších hodinek.

Plast a slitiny kovů

Tyto materiály nedoporučujeme upřednostnit při výběru hodinek, jelikož jsou smysluplná pouze u módních a některých druhů sportovních hodinek. Pro hodnotnější hodinky se nehodí i z dalších důvodů. Plast má totiž tendenci mechanicky stárnout i esteticky degradovat. Také často praskají úchyty pro řemínek. Především povrch pouzdra je náchylný i na drobnější oděr. Avšak jeho hlavní předností je nízká váha a při nošení nepodléhá oxidaci. Je vhodný pro alergiky.

Slitiny kovů také nejsou vhodnou volbou, jsou totiž chemicky značně nestabilní a zvláště reakcí s agresivním potem degradují. Nelze tomu zabránit ani galvanickým pokovením, neboť jeho slabá vrstva může být snadno mechanicky poškozena. Právě u těchto typů pouzder vzniká největší problém s otěrem, či odprýsknutím nejnamáhanějších ploch. Nejsou vhodné pro alergiky. Jejich předností však může být nízká cena.

Ušlechtilá Ocel

Nerezová ocel (stainless steel). Ocel je možné označit za současný standard opravdu kvalitních náramkových hodinek. U lepších hodinek výrobce udává i přesnou specifikaci materiálu. Tak například ocel 316L je materiál, který je schválen i pro výrobu kloubních implantátů. Tento materiál nepodléhá oxidaci a nejčastěji se používá ocel zbavená niklu což je vhodné i pro alergiky. Nevýhoda je vyšší váha.

V naší nabídce je to nejvíce zastoupená možnost takže neváhejte a vybírejte pánské nebo dámské hodinky z ušlechtilé oceli.

Nespornou výhodou ocelového pouzdra je jeho chemická i mechanická stabilita. Povrchová úprava leštěním do zrcadlového lesku, broušením nebo kombinací obou metod poskytuje špičkový estetický dojem díky tvrdosti ocele, která snižuje riziko sleštění hran na minimum. Špičkové kousky poznáte právě podle úrovně zpracování hran. Ty nesmí být ani příliš rozleštěné, ani by neměly mít ostré hrany.

Nerezová pouzdra však není úplně jednoduché pokovit. U nerezových pouzder je potřeba využít tzv. PVD technologie (ekvivalent IP). Existuje tu však velký rozptyl v kvalitě provedení této úpravy. Pod označením duetone nebo bicolor se pak skrývá právě pokovení, kdy nanášený kov pokrývá pouze určitá místa pouzdra.

PVD (Physical vapour deposition) - nanášení odpařením z pevné fáze. Kovy se umístí do inertního prostředí o teplotě asi 400°C (v závislosti na procesu) a kov se nanese na ocel. Jedná se o tenkou vrstvu několika μm. Tato vrstva vyniká vysokou tvrdostí, odolností vůči oděru a korozi.

IP (Ion Plating) - je variantou PVD, požíván například značkou Jacques Lemans, který v označení specifikuje jaký kov je na ocel nanášen například IP-Gold (pokovení zlatem), IP-Rose Gold (pokovení růžovým zlatem).

Titan

Titan je velmi populární pro svou mechanickou odolnost a velmi nízkou hmotnost, titan je velmi tvrdý a odolný kov. Ten se používá hlavně pro sportovní modely. Je vhodný především pro alergiky.

High-Tech Keramika

O keramice se tvrdí, že je nepoškrabatelná a je dnes velmi moderní. Keramika je vypalovaná při teplotě 1500 stupňů Celsia a jde o vysoce kvalitní materiál u exkluzivních náramkových hodinek. Snese extrémní zatížení, je tvrdší než nerezová ocel a používá se zejména u sportovních hodinek. Keramické hodinky jsou fyziologicky neutrální a jsou tedy velmi vhodné pro alergiky.

Drahé kovy

Pro nejlepší a nejdražší hodinky se pro své zvláštní vlastnosti používají drahé kovy. Barevné zlato se tvoří zejména přidáním dalšího kovu a tím snížením ryzosti většinou na osmnáct karátů (75% zlata zbytek příměsný kov). Zlato se většinou používá v modifikacích bílé zlato (White Gold) - přidáním niklu, nebo růžové (Rose Gold). v ryzosti většinou do osmnácti karátů. Jde o poměrně měkký materiál, a tak je potřeba věnovat pozornost i jeho zpracování.

Kvalitní hodinky jsou vyrobeny z takzvaně zhutněného zlata. Toho se dociluje několikanásobným válcováním z více směrů. Takto připravený materiál je velmi tvrdý ve svém objemu, což dává celému pouzdru podstatně větší tuhost. Jeho opracování je dokonce obtížnější než opracování nerezové ocele. Přesto si na povrchu zlato zachovává svou měkkost. Pouzdro je tak náchylné na povrchové oděrky. Pokud mají být zlaté hodinky vodotěsné na více než 3atm, je třeba, aby bylo uzavírání dna realizováno prostřednictvím závitového dna nebo dna přichyceného minimálně šesti šroubky.

Platina

Nejlepším a nejexkluzivnějším materiálem je opravdu platina. Jednak vypadá nádherně a takového vzhledu se nedosáhne jen tak nějakým pochromováním. A také jde o velmi trvalý vzhled, protože platina se těžko poškrábe při běžném provozu. Nejlevnější platinové hodinky seženete v řádech statisíců korun. Platina má svůj zcela charakteristický sametový lesk a ve srovnání s bílým zlatem a zejména ocelí je výrazně matnější. Ceněna je i schopnost takováto pouzdra vyrábět, protože ve srovnání se zlatem a nerezovou ocelí jde o výrazně složitější proces.

Vodotěsnost Hodinek